TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2023  TMZM Mielec Nekrologi  TMZM Mielec Zmarł śp Jerzy Mamcarz (1952-2023) mielecki poeta i pieśniarz
Jerzy Mamcarz zyskał uznanie jako bard, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk
17.12.2023

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 17 grudnia 2023 roku w wieku 71 lat zmarł Jerzy Mamcarz, mielecki artysta, który zyskał uznanie jako bard, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk. Angażował się w wiele projektów artystycznych, pełnił ważne funkcje w instytucjach i stowarzyszeniach zrzeszających autorów i kompozytorów. Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” oraz Festiwalu Polskiej Piosenki Kryształowy Kamerton”, założyciel Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów.

W imieniu Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu i członków Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO żonie Barbarze i bliskim Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia.

Spoczywaj w Pokoju! Zachowamy Jerzego Mamcarza w życzliwej pamięci!

17 grudnia 2023 roku odszedł od nas JERZY MAMCARZ – mielczanin, poeta, kompozytor, pieśniarz, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu, długoletni poeta Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO w Mielcu.

Swoją poezję drukował m.in. w almanach MGL SŁOWO „Schowane między słowami”, „W przestrzeniach wyobraźni”.
W 2017 roku wydał książkę Ponte – przewodnik poetycki Italia (Wyd. Duży Format, promocja w Klubie Księgarza), z rysunkami Franciszka Maśluszczaka, a w 2020 roku publikację Przewodnik poetycki–POLSKA – perły architektury, również z rysunkami Franciszka Maśluszczaka. Także w 2020 roku wyborcy powierzyli mu funkcję prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, który odbywa się od 2006 roku. W ramach nowej funkcji zrealizował Koncert Jubileuszowy „75 lat ZAKR” (20.12.2020 roku w teatrze Rampa) oraz opracował i uruchomił nowy Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” dedykowany piosence premierowej. (Koncert Galowy I Festiwalu odbył się 23.10.2021 roku w Muzycznym Studio im. A. Osieckiej).
W 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu Kultura w sieci, na realizację projektu Słowno-muzyczny przewodnik poetycki POLSKA.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2022) oraz Nagrodą ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej.

Będzie nam Ciebie brakowało Jurku!


JERZY MAMCARZ
Urodzony 31 VII 1952 r. w Mielcu, syn Jana i Franciszki z domu Piątek. Absolwent Technikum Elektrycznego w Mielcu, maturę zdał w 1972 r. W latach 1972-1979 pracował w WSK Mielec jako technolog, a następnie został zatrudniony w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu (Gmina Mielec) na stanowisku instruktora muzycznego (otrzymał kategorię III z zakresu muzyki). W tym okresie uczestniczył z powodzeniem w amatorskim ruchu artystycznym, prezentując głównie utwory własnej kompozycji. Był laureatem m.in.: Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, OMPP w Toruniu, STiMPA w Myśliborzu, „O Laur Podgórza” w Tarnowie, Turnieju Recytatorskiego w Wałczu i „Old Meeting Folk” w Krakowie. Otrzymał Złotą Odznakę Recytatora. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (kierunek – pojazdy samochodowe) i uzyskał tytuł inżyniera. Od 1980 r. występował w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie (z przewodniczącym prof. A. Bardinim) 28 X 1982 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu piosenkarza. Odtąd rozpoczął samodzielną działalność artystyczną, m. in. kompozycje do tekstów własnych i czołowych polskich poetów współczesnych, recitale i występy w zespołach artystycznych (np. w latach 1982-1988 w kabarecie „Ostatnia Zmiana” przy ZPR w Warszawie). Ważniejsze występy to: recitale w TVP pr. II („Na początku słowa” i „Jeszcze nam skrzydła odrosną”), warszawskich teatrach: „Rampa”, „Na Woli” i „Stara Prochownia”, im. S. Witkacego w Zakopanem, „Piwnica pod Baranami” w Krakowie i „Piwnica pod Harendą” oraz występy w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie n/Menem i OIRT w Pradze w ramach „Festiwalu Twórczości Redakcji Rozrywki (jako przedstawiciel pr. III Polskiego Radia).

Wydał autorską kasetę i płytę CD pt. …jeszcze tańczą ogrody (Polskie Nagrania Edition) i książkę poetycką o tym samym tytule, z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina (Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 1998). Prezentował swoją twórczość na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i Krajowych Targach w Krakowie. Występował także kilkakrotnie w rodzinnym Mielcu. W plebiscycie „Lista Przebojów” pr. I Polskiego Radia, w kategorii piosenki literackiej, jego utwór Śmieszna lub smutna piosenka o Don Kichotach przez 9 miesięcy była liderem listy. Był gościem programów: Kawa czy herbata (TVP pr. I), Poranek z Polsatem (TV Polsat), Muzyka i aktualności PR pr. I) i Powtórka z rozrywki (PR pr. III).
W 2006 r. był jednym z inicjatorów i wykonawców cyklu wieczorów autorskich Galeria śpiewających poetów w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i jego filii w Warszawie. Napisano o nim m.in.: „… śpiewa własne teksty. Osiągnięciem jego warsztatu jest umiejętne balansowanie pomiędzy sprzecznymi nastrojami, łączenie tkliwości i sentymentu z ironią i purnonsensem…”(„Wiadomości Kulturalne nr 36/97). Pisano o nim także w „Gazecie Muzycznej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Przekroju” i „Wprost”. Jego biogram znajduje się w książce Z. Adrjańskiego Kalejdoskop estradowy (Leksykon polskiej rozrywki 1944-1989, artyści, twórcy, osobowości, Warszawa 2002). Jest członkiem ZASP (Warszawskie Koło Artystów Estrady), ZAKR (Sekcja Literacka) i ZAiKS (Sekcja Kompozytorów). W 2006 r. został prezesem grupy artystycznej Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów, w skład której weszli także: Andrzej Brzeski, Piotr Bakal, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Garczarek, Jerzy Filar, Ryszard Makowski, Marek Majewski, Tomasz Szwed i Kuba Sienkiewicz. W grupie tej jest jednym z konferansjerów i wykonawców.

W tym okresie nagrał: Spojrzenia dotyk – prawie erotyk (singiel ze Zbigniewem Jakubkiem, 2005), Bardowie ZAKR (2xCD, 2006), Lustrum (CD, m.in. z Marcinem Partyką, 2009). W 2008 r. zrealizowano film z jego biografią w TVP Rzeszów (reż. Andrzej Potocki). 11 V 2012 r. w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu odbył się benefis z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Jako pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” i jego dyrektor artystyczny kierował organizacją 16 dotychczasowych edycji Festiwalu (2006-2022) i przyczynił się do uzyskania opinii jednego z najważniejszych polskich festiwali poświęconych piosence artystycznej. Jako kompozytor i wykonawca nagrał CD Romans na łyżworolkach (WSB, Warner Music Polska, 2015), z którego utwór promujący Zbyt późno był m.in. Piosenką Dnia Jedynki. W 2017 r. wydał singiel Tęsknię za Mikołajem (Warner Music Poland) oraz książkę Ponte – przewodnik poetycki Italia (Wyd. Duży Format, promocja w Klubie Księgarza), z rysunkami Franciszka Maśluszczaka. W 2019 r. uruchomił comiesięczne koncerty „Scena Autorów ZAKR – kabaret literacki” w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie i prowadził je również jako konferansjer. Wystąpiła w nich cała plejada znakomitych polskich artystów. Indywidualnie wykonywał recitale w pełni autorskie. W recitalu MOC słowa i muzyki sięgał po twórczość artystów z kręgu piosenki literackiej. W 2020 r. wydał książkę Przewodnik poetycki –POLSKA – perły architektury, również z rysunkami Franciszka Maśluszczaka. Także w 2020 r. wyborcy powierzyli mu funkcję prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. W ramach nowej funkcji zrealizował Koncert Jubileuszowy „75 lat ZAKR” (20.12.2020 r. w teatrze Rampa) oraz opracował i uruchomił nowy Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” dedykowany piosence premierowej. (Koncert Galowy I Festiwalu odbył się 23.10.2021 r. w Muzycznym Studio im. A. Osieckiej). W 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu Kultura w sieci, na realizację projektu Słowno-muzyczny przewodnik poetycki POLSKA.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2022) oraz Nagrodą ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej.

Prywatnie: żona Barbara, mgr filologii polskiej, mgr filologii rosyjskiej, metodyk i nauczyciel m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu, a od lat 90. nauczyciel szkół warszawskich. Wraz z żoną Barbarą dzielił swój czas na Warszawę i Mielec.
Zmarł 17 XII 2023 roku, pochowany na Cmentarzu komunalnym w Mielcu (VII/ 2/2).


Podobne tematy:

- 10-lecie Klubu Miłośników Lotnictwa w Mielcu
- Tu wszędzie jest moja ojczyzna, wystawa KŚT w Wadowicach Górnych
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków TMZM 2022 roku
- XII Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2022
- VII przegląd KŚT „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Borowa 2022
- Warsztaty ceramiczne KŚT - Nie święci garnki lepią
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych w Kielcach
- Odznaczenia „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” 2021
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Jubileuszowa Gala z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- XI Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2021 z jubileuszem XX-lecia KML
- Uroczysta Gala z okazji 55-lecia TMZM, PZO Sigillum Meriti Civilis 2019
- Finał VI Pleneru „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020

  Copyright © 2006-2023 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII