TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Po godzinach   TMZM Mielec Ciekawostki
skrypty php, skrypty JS, shout


# Mózg waży tylko 2% masy ciała, a otrzymuje aż 30% krwi.
# Margie Profet z Uniwersytetu Stanu Washington w Seattle wysunęła hipotezę, mówiącą że kobieta we wczesnej fazie ciąży ma często nudności dlatego, że staje się wtedy tak wrażliwa jak płód, aby uchronić go przed substancjami czy ich stężeniami, które normalnie dla niej samej nie byłyby szkodliwe.
# Sumaryczna powierzchnia wszystkich 23 parków narodowych Polski stanowi około 1% powierzchni kraju.
# U ludzi praworęcznych w 96% przypadków ośrodek mowy mieści się w lewej półkuli mózgu, a w 4% w prawej. Ludzie leworęczni mają ośrodek mowy w lewej półkuli w 66% przypadków, w prawej - w 17% przypadków, a w pozostałych 17% reprezentowany jest on obupółkulowo.
# Do lat 40-tych XX wieku na Ziemi żyło 8 podgatunków tygrysa. W tych latach wymarły 3 z nich: irański, jawajski i balijski. Pozostałe 5 podgatunków zagrożonych jest wymarciem: tygrys bengalski - ok. 4000 osobników, tygrys indochiński - ok. 1275, tygrys sumatrzański - ok. 525, tygrys syberyjski - ok. 175 i tygrys południowochiński - ok. 25. Żyje więc obecnie w naturze około 6000 tygrysów i jest to liczba alarmująca.
# Oprócz człowieka tylko gatunek szympansa - bonobo ma zwyczaj uprawiać miłość w pozycji "twarzą w twarz".
# W ciele człowieka znajduje się 640 mięśni, z czego około 600 to mięśnie zależne od woli.
# Renifer to jedyny przedstawiciel rodziny jeleniowatych, u którego poroże noszą zarówno samce jak i samice.
# Na 100 dziewczynek rodzi się 106 chłopców.
# Ludzie leworęczni trochę częściej niż praworęczni zapadają na choroby psychiczne, ale są średnio bardziej twórczy. # Wśród kobiet Europy największy średni rozmiar biustu cechuje Brytyjki, a najmniejszy - Austriaczki.
# W ciągu dnia przez płuca przechodzi 10 000 litrów powietrza, z czego pobierane jest 360 litrów tlenu.
# Całkowita długość naczyń krwionośnych dorosłego człowieka wynosi 160 000 kilometrów.
# Bliźniaki rodzą się średnio raz na 90 porodów, a trojaczki - raz na 6400 porodów.
# Włosy człowieka rosną z prędkością 0,35 mm na dzień. W przeciągu miesiąca przyrastają więc o ok. 1 cm.


Znaleziono dwa najstarsze fragmenty Biblii Dwa srebrne zwoje znalezione pod Jerozolimą czekały na tę chwilę ćwierć wieku. - To najstarsze fragmenty Biblii odnalezione przez archeologów - ogłosili wczoraj naukowcy z University of Southern California


Na Saharze znaleziono ruiny miasta sprzed 15 tys. lat Ruiny miasta sprzed 15 tysiącleci odkryto w zachodniej części Sahary. - Jego założycielami byli prawdopodobnie Berberowie, którzy mieszkają w Afryce Północnej od niepamiętnych czasów. Byli tu na długo przed pojawieniem się Fenicjan i Rzymian - mówi Mustapha Ouachi, jeden z członków ekspedycji archeologicznej, która dokonała odkrycia. Pradawne miasto znajduje się w głębi pustynnego terytorium należącego do Maroka. Z piasku odkopano m.in. fragmenty domów, cmentarzy i skał zdobionych wizerunkami zwierząt. Warto podkreślić, że kiedy pradawny gród Berberów powstawał, pustyni jeszcze nie było. Pojawiła się wiele tysięcy lat później, kiedy klimat z wilgotnego zmienił się na suchy.


# Najstarszymi organizmami świata są sosny z gatunków Pinus aristata i Pinus longavea, które rosną w Górach Skalistych. Wiek niektórych osobników wynosi około 6000 lat.
# Pewne ptaki z południowo-wschodniej Azji - salangany budują gniazda, z których (gdy są puste) przyrządza się znany chiński specjał: zupę z gniazd.
# Dorosłe łososie, wracając na tarło do rzek, w których przyszły na świat mogą przepłynąć do 2500 km.
# Najliczniejszą rodziną okrytonasiennych są złożone (Asteraceae). Liczy ona 25 000 gatunków. Zaraz po niej plasuje się rodzina storczykowatych (Orchidaceae) z 24 000 gatunków.
# Pustułka - ptak drapieżny występujący w Polsce potrafi dostrzec zdobycz z wysokości 1,6 km. Dodatkowo ten ptak jest w stanie namierzyć dobre tereny łowieckie, bo widzi w nadfiolecie. Ślady smug moczu gryzoni odbijają nadfiolet, więc teren, na którym widać dużo smug musi obfitować w zdobycz.
# Rybitwa szara to ptak, który bije wszelkie rekordy jeśli chodzi o długość migracji sezonowej. Co roku ptaki te odbywają lot ze swoich terenów lęgowych w Arktyce na Antarktydę i z powrotem. Trasa liczy ok. 50 000 km.
# Kret podczas patrolowania swych podziemnych tuneli napotyka bezkręgowce, które stanowią jego pożywienie. Gdy jest najedzony, tylko nadgryza zdobycz, żeby nie uciekła i zostawia ją sobie na później.
# Szkielet człowieka składa się zazwyczaj z 206 kości.
# W ciągu roku każdy człowiek traci przeciętnie 4 kg martwego naskórka i 30 000 włosów.
# Samiec dzioborożca zamurowuje samicę w dziupli na czas wysiadywania jaj i karmienia piskląt. Jest to rodzaj ochrony przed drapieżnikami. Zostawia on tylko wąską szczelinę w "murze", przez którą podaje samicy jedzenie.
# Około 5% ludzi ma 13 par żeber zamiast pospolitej liczby 12 par.
# Najszybciej rosnącym drzewem jest eukaliptus. W przeciągu 100 lat dorasta do 100 m. Drzewem o największym obwodzie jest baobab. Może on wynosić nawet 55 m.
# Przeciętna liczba komórek mózgu człowieka wynosi 15 miliardów.
# Osób leworęcznych jest w populacji ludzkiej około 11%. Jest ich więcej wśród mężczyzn (12,6%), niż wśród kobiet (9,6%). Słynni mańkuci to: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin, Paul McCartney.
# Jedynymi małpami żyjącymi w Europie są magoty. Można je spotkać tylko na Giblartarze. Gatunek ten cechuje całkowity brak ogona.
# Ptak o nazwie miodowód i afrykański ratel (krewniak borsuka) nawiązały ciekawą formę współpracy. Miodowód doprowadza ratela do gniazda pszczół, które ten rozbija, by wyjeść miód. Natomiast miodowód, który sam z gniazdem nie poradziłby sobie wyjada później pozostawione larwy i wosk. Ratel uwielbia miód i stąd się wzięła jego łacińska nazwa Mellivora czyli "miodożerca".
# U człowieka cała objętość jego krwi (4,5 - 5 litrów) przechodzi przez nerki w ciągu 5 minut.
# Najliczniejszym gatunkiem ptaka jest afrykański wikłacz czerwonodzioby (bliski krewniak wróbla). Na wolności żyje około 1,5 mld osobników tego gatunku.
# U człowieka w prawej półkuli mózgu mieszczą się takie funkcje jak wyobraźnia przestrzenna, postrzeganie całościowe, myślenie abstrakcyjne, zdolności do syntez i muzykalność, natomiast w lewej takie funkcje jak zdolność mowy (zazwyczaj), postrzeganie szczegółów, zdolność do analiz i praktyczność. Przewaga którejś z półkul zaznacza się silniej u mężczyzn niż u kobiet.
# Grupa krwi 0 jest najpospolitsza na świcie. Ma ją 46% ludzi. Najrzadsza jest grupa AB, która cechuje tylko 14% mieszkańców naszego globu.
# Australijskie mrówki miodowe mają zwyczaj poić niektóre robotnice zebranym nektarem do tego stopnia, że rozdęcie odwłoków nie pozwala im chodzić. Wtedy to zostają one zawieszone w ich podziemnych korytarzach i służą za spiżarki dla całej kolonii.
# Homoseksualne kobiety stanowią ok. 2% populacji kobiet. Homoseksualni mężczyźni to około 6% populacji mężczyzn. Wśród słynnych ludzi homoseksualistami byli: Safona, Platon, Leonardo da Vinci, Marcel Proust, Oskar Wilde i Piotr Czajkowski.
# Największym ssakiem lądowym, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał Ziemię było zwierzę o nazwie Baluchiterium. Było najbliżej spokrewnione z żyjącymi współcześnie nosorożcami. Ważyło około 30 ton, mierzyło ponad 5 m wysokości.


  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII