TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Warto zobaczyć   TMZM Mielec Zabytki  TMZM Mielec Księgarnia Dębickich
skrypty php, skrypty JS, shout

 

Mieleckie Księgarnie

Najstarsza w Mielcu księgarnia splotła się z historią rodu Dębickich. Firma, związana z tą rodziną, powstała w 1881 roku i zajmowała się początkowo handlem towarami kolonialnymi i korzennymi, oraz usługami restauratorskimi i hotelarskimi (w kamienicy przy obecnej ul. Mickiewicza 5 znajdował się "Hotel Polski"). Niebagatelnym czynnikiem, przyspieszającym zwrot ku księgarstwu było utworzenie — w pierwszej dekadzie XX wieku — w naszym mieście gimnazjum. W latach dwudziestych Eugeniusz Dębicki, syn Antoniego, bibliofil, społecznik i animator amatorskiego życia artystycznego, skoncentrował się na działalności księgarskiej i towarzyszącej jej branży papierniczej. W okresie tworzenia COP-u księgarnię rozbudowano, wyposażając ją w specjalistyczne meble. W latach okupacji sklep działał nadal, mimo aresztowania Eugeniusza Dębickiego, zaangażowanego w działalność konspiracyjną. Kryzys nastąpił w latach pięćdziesiątych. Księgarnię przejęło państwo, była ona otwarta potem pod szyldem przedsiębiorstwa "Dom Książki", a do prawowitych właścicieli powróciła na początku lat dziewięćdziesiątych. Mieści się ona nadal przy ul. Mickiewicza 5. Jest też znana z tego, że chętnie promuje pozycje książkowe, wydawane przez mielczan. Te ostatnie można zwykle oglądać, umieszczone na poczesnych miejscach w witrynie.

I Jerzy Dębicki, i jego syn, Paweł, bardzo lubią swoją pracę, silnie się identyfikując z tradycją rodzinną. "To jest bardzo nobilitujące zajęcie — mówi Jerzy Dębicki — być księgarzem, i móc na co dzień obcować z książką i z jej miłośnikami. Już samo przebywanie w księgarni sprawia mi ogromną przyjemność. Praca ta daje bowiem kontakt z innym rodzajem klientów niż w sklepach pozostałych branż!"  (www.debiccy.pl)

Największa gabarytowo księgarnia mieści się w Mielcu przy Al. Niepodległości 11. I ona ma swoją liczącą się tradycję, związaną z dziejami powojennego miasta. Założona na początku lat pięćdziesiątych, wpisała się w rosnące osiedle fabryczne, a na jej oblicze silnie wpływało nie tylko to, co działo się w mieście, lecz i w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. W latach pięćdziesiątych była ona księgarnią ogólno asortymentową, a później — w latach sześćdziesiątych i jeszcze wyraźniej w siedemdziesiątych — dominującą stała się w niej obok beletrystyki książka techniczna. O tych nowych trendach decydowały sukcesy WSK PZL, potrzeby kadry techniczno-inżynierskiej i studentów ulokowanych w mieście filii wyższych uczelni technicznych.

Na początku lat dziewięćdziesiątych księgarnię sprywatyzowano. Przejęli ją od "Domu Książki" pracujący w niej długoletni księgarze, Czesława Warzecha i Stanisław Bajor, uczuciowo związani z tym miejscem i ze swoim zawodem. W połowie lat dziewięćdziesiątych poszerzyli oni księgarnię, adoptując na dział papierniczy przyległy do niej wcześniej magazyn. Nie kryją oni swej miłości do książki. "Dostępne obecnie na rynku wydawnictwa książkowe są przepiękne, barwne i luksusowe — mówi Czesława Warzecha — i niemalże zapierają dech w piersiach. Dawniej tego nie było, a książka była graficznie znacznie uboższa. Klient ma dzisiaj ogromny wybór, wachlarz tematyczny wystawionych pozycji jest szeroki, a szczególnie przyciągają oczy wspaniale ilustrowane wydawnictwa encyklopedyczne i słownikowe!"

Na Osiedlu Lotników ulokowała się księgarnia, której właścicielem jest Zygmunt Pryga. Powstała ona w 1991 roku i mieści się nieopodal kościoła parafialnego pod wezwaniem Ducha Świętego, przy ul. Pisarka 5. Podobnie jak i wcześniej wspomniane, i ta posiada dział papierniczy. Obok wydawnictw popularnych i szkolnych, można tu znaleźć trudniejsze pozycje popularno-naukowe i naukowe, pomoce dla studentów, nauczycieli czy przedstawicieli innych profesji, pragnących doskonalić swe umiejętności zawodowe. Dość długo księgarnia cieszyła się patronatem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, a także Państwowego Wydawnictwa Naukowego, obecnie zaś jej właściciel chwali sobie współpracę z wydawnictwami językowymi (język polski i języki obce). "Ostatnio — mówi Zygmunt Pryga — wygraliśmy przetarg, ogłoszony przez Urząd Miasta, na dostawę podręczników dla dzieci najuboższych!"

Niewielka, ale ze smakiem urządzona księgarenka ulokowała się przy Al. Niepodległości 1, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą ks. Piotra Skargi, a więc nieopodal "Pasażu". Klientów w tym bardzo ruchliwym rejonie miasta nie brakuje. "Bardzo podoba mi się to miejsce — mówi Kazimiera Kaczmarczyk — i nie chciałabym się stąd nigdzie ruszać. Najchętniej poszerzyłabym księgarnię, ale na razie nie ma tu takiej możliwości!" Dużym zainteresowaniem — m. in. — cieszą się tu pomoce szkolne. Uczniowie przychodzą po profesjonalnie wydane "ściągi", czyli opracowania lektur, obowiązujących epok literackich, czy materiały do matury. I tu można znaleźć na półkach sporo pozycji ambitniejszych. Nowo powstała w Mielcu wyższa uczelnia prowokuje — z kolei — do gromadzenia pomocy naukowych dla studentów. Sporą uwagą cieszą się także reprodukcje obrazów. Księgarnia istniała w tym miejscu już na początku lat dziewięćdziesiątych, przejmując ją wszakże w 1994 roku Kazimiera Kaczmarczyk podniosła jej rangę i dodała blasku.

Księgarnia "Lajkonik" mieści się w "Domu Rzemiosła" przy ul. Krótkiej 5, lecz jej właściciela należy szukać — jak to usłużnie podpowiada już jej nazwa — dość daleko, bowiem w Grodzie Kraka nad Wisłą. Urszula Kopacz mieszka w Krakowie, ale to też decyduje najprawdopodobniej o sposobie sprowadzania książek do tego miejsca sprzedaży. Właścicielka "Lajkonika", w odróżnieniu od mieleckich księgarzy, nie korzysta z usług okolicznych hurtowni, lecz dostarcza do Mielca sama wybrane wydawnictwa, bazując na możliwościach, jakie ma Kraków z rozbudowaną siecią hurtowo-dystrybucyjną. W witrynach tej księgarni można ujrzeć sporo wydawnictw albumowych, a jej oferta obejmuje — m. in. — bardzo szeroką gamę kolorowych książeczek dla dzieci. Jest tu półka z tzw. tanią książką, są kasety wideo z filmami dla najmłodszych, a z podażą książek łączą się działy papierniczy i z zabawkami. Księgarnię "Lajkonik" założono w tym miejscu w 1995 roku.

Na Osiedlu Dzióbków szukać księgarni należy przy ul. Botanicznej 2, a więc w niewielkim osiedlowym ryneczku. Istnieje ona od 1994 roku. Księgarnia "Sezam" ma stoisko papiernicze i z zabawkami. Był tu ostatnio także kącik muzyczny. Zagląda do niej — jak mówi właściciel, Marek Bożek — dość często młodzież. Stąd zainteresowanie pomocami szkolnymi, różnymi przydatnymi opracowaniami, czy "ściągami". Ta księgarnia była nie tak dawno przenoszona i mieści się obecnie w sąsiednim pobliskim lokalu w tym samym budynku mieszkalnym. Jej adres więc się nie zmienił. Przy ul. Mickiewicza 1, zatem nieopodal mieleckiego rynku, znajduje się mająca charakter ogólno asortymentowy niewielka księgarnia o nazwie "Atena". Można więc żartobliwie rzec, że patronuje jej ta grecka bogini, uosobienie mądrości i urody. Właścicielką księgarenki jest — od 1994 roku — Maria Sroka. Dobra lokalizacja sprawia, że chętnie zaglądają tu klienci, a pobliskie szkoły średnie i zawodowe sprawiają, że pośród nich sporo jest uczniów. Znawcy twierdzą, że warto tu zajrzeć, zwłaszcza jeżeli szuka się rzadkiej pozycji książkowej, której nie znalazło się w innych księgarniach. Po drugiej stronie mieleckiego rynku ulokował się ponadto, przy ul. Kościelnej 10, założony w 1996 roku — wzorem większych miast — antykwariat o nazwie "GremS". Jego właścicielem jest Maria Grzech. Obok książek z różnych dziedzin, proponowanych na zasadach komisu, antykwariat oferuje również — na podobnych zasadach — meble antyki, numizmatykę i inne atrakcyjne "starocie". "Jeśli chodzi o wydawnictwa — mówi Maria Grzech — dobrze się sprzedają podręczniki szkolne, lecz także fantastyka, sensacja i horror!" Księgarnia została ostatnio przeniesiona w inne miejsce.

Są również w Mielcu punkty sprzedaży wydawnictw katolickich. Wspomnieć więc wypada o kiosku Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Biblos", mieszczącym się w obrębie murów kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Mateusza. Pismo św., a także inne publikacje religijne, szczególnie zaś związane z uroczystością I Komunii św., znaleźć można w mieszczącym się przy ul. Kościelnej 18 pawilonie z dewocjonaliami. Właścicielem firmy handlowej, działającej tam od 1984 roku, jest Zdzisława Łabądź. Interesujące pozycje, dotyczące życia religijnego można ponadto obejrzeć i nabyć w sklepie firmy RTR (właściciel Teresa Róg) przy Al. Niepodległości 5. Zainteresowanych — z kolei — wydawnictwami prawniczymi należy odesłać do punktu sprzedaży, mieszczącego się na parterze Urzędu Skarbowego (ul. Żeromskiego 13), choć książki z tego zakresu są również dostępne w innych księgarniach.

eg


  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII