TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Ludzie TMZM

Stanisław Szęszoł
SZTUKA LUDOWA   Świątki, żniwiarze i baby zaklęte w drewnie

Czy aby stać się artystą znanym, cenionym i potrzebnym, trzeba ukończyć szkołę o kierunku artystycznym? Okazuje się że nie. Artysta ludowy, Stanisław Szęszoł z powodzeniem połączył pracę zawodowa, życie rodzinne i swą wielką pasję - rękodzieło artystyczne.

Stanisław Szęszoł urodził się w Radomyślu Wielkim w 1938 roku. Mieszka i tworzy w Mielcu. Niedługo, bo 30 kwietnia, będzie obchodził swoje urodziny. Od wielu lat związany jest ze światem mieleckich twórców artystycznych. Należy do Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu. Pan Stanisław rzeźbi w drewnie, jest czynnym twórcą o sporym dorobku artystycznym, którego mógłby pozazdrościć niejeden artysta. Należy do tzw. twórców nieprofesjonalnych. Można by jednak zadać pytanie, co tak właściwie przesądza o byciu tzw. profesjonalistą, lub nie? — Zacząłem rzeźbić w 1967 roku, choć pierwsze próby były już w szkole, zwykłym scyzorykiem. Swą pierwszą wystawę miałem w 1968 roku. Miała ona miejsce w Sali Królewskiej dzisiejszej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Od tamtej chwili minęło sporo lat, ale pasja wciąż trwała, a warsztat staram się ciągle doskonalić — opowiada artysta. Twórca pielęgnował pasję rzeźbienia, poświęcając się jednocześnie życiu rodzinnemu i pracy zawodowej. Pracował m. in. jako listonosz, krawiec, przy poszukiwaniach wiertniczych a po przyjeździe do Mielca, 25 lat w dawnym WSK PZL Mielec. Twórca wykonuje dłutem rzeźby i płaskorzeźby w drewnie. Główne motywy to postacie świętych, ale także zwykłych ludzi.

Artysta maluje swoje dzieła lub pozostawia w naturalnym kolorze drewna. Jedne są bardziej kolorowe inne stonowane, monochromatyczne. Wszystkie jednak urzekają prostotą, umiarem i delikatnym charakterem. Poprzez nie można niewątpliwie ujrzeć wrażliwość i ciepło samego twórcy. Artysta może pochwalić się obecnie wieloma sukcesami, a dorobek około 200 wystaw brzmi imponująco. Wystawiał do tej pory m.in. W Mielcu i okolicach, Rzeszowie i innych miastach województwa podkarpackiego, Warszawie, Toruniu. Jego rzeźby wzbogacają wystrój mieleckich kościołów; figurka Matki Bożej w Kościele MBNP oraz Chrystus na Krzyżu w kościele Ducha Świętego. To jednak nie wszystko. Figurki szopkowe artysty trafiły do samego Rzymu, a w Kościele Polonijnym w Chicago znajduje się płaskorzeźba Jana Pawła II. Przedstawia ona naszego wielkiego rodaka odbierającego gratulacje od kardynała Stanisława Wyszyńskiego.

Stanisław Szęszoł może poszczycić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Od Wojewody Rzeszowskiego, już w 1982r., otrzymał nagrodę doceniającą dorobek twórczy. Na bieżąco uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i okolic, pokazując swoje najnowsze dzieła na wystawach oraz wzbogacając nimi i swoją własną osobą imprezy okolicznościowe (np. w czasie ostatniego Finału WOŚP w SCK w Mielcu). Prowadzi również zajęcia z dziećmi na lekcjach pod nazwa „Obcowanie ze sztuką". Uczestniczy w plenerach artystycznych, po których zawsze rodzą się nowe pomysły, powstają nowe rzeźby. O swojej twórczości mówi, że cieszy go, że do wszystkiego doszedł sam, dodając, że dopóki będzie zdrowie będzie nadal się tym zajmował. Ma ciągle nowe pomysły, a dzięki swojej pracowni także swój własny świat. Siły dodaje mu fakt, że ludzie się interesują i potrzebują, a to podbudowuje i daje sens pracy. Ważne jest dla niego również uczestnictwo i nagrody w konkursach, gdyż dopinguje go to do dalszej pracy. Sztuka to wielka pasja. Nie tylko ta przez duże „S". Każda jest potrzebna, a zwłaszcza ta prawdziwie płynąca z wnętrza samego artysty i biorąca się z potrzeby tworzenia, dająca zadowolenie, wzbogacająca życie. Sztuka ludowa i dzieła Stanisława Szęszoła są niewątpliwym tego przykładem.
MAGDA HILL
Źródło : Gazeta Wydarzenia; foto (wichz)

  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII