TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Mielecka kultura  TMZM Mielec Tablica W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
 01-03-2014

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2014 roku w lesie w Szydłowcu, w gminie Mielec, przy polanie na kamiennym obelisku została umieszczona i odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca ośmiu żołnierzy zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej: mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, chor. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, płk. Aleksandra Rusina ps. „Rusal”, Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”, Tadeusza Jaworskiego ps. „Zerwikaptur”, Władysława Bąkowskiego ps. „Gad”, Władysława Fliska ps. „Ruszczyc” oraz Jana Fijałkowskiego ps. „Wujek”. Na uroczystość odsłonięcia tablicy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym przybyli mieszkańcy, przedstawiciele samorządów, instytucji oraz członkowie rodzin poległych żołnierzy.

Pamiątkową tablicę ufundowana przez wójta Gminy Mielec Kazimierza Gacka poświęcił ks. Wojciech Chochół - proboszcz parafii w Trześni. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Jerzy Dębicki, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu.

- Jestem szczerze zaszczycony, że mogłem odsłonić tablicę poświęconą dowódcom oddziałów partyzanckich działających w tych lasach dawnej rozległej Puszczy Sandomierskiej – mówił Jerzy Dębicki. - Śledziliśmy ich akcje, podziwialiśmy brawurę, determinację w walce prowadzonej w osamotnieniu. W walce, która wydawała się nieuchronnie przegraną i beznadziejną. Ale walka taka nie jest całkowicie bez sensu - jest przykładem, jakie ofiary warto ponosić dla wolności i niezawisłości. Pamięć o nich niech będzie natchnieniem dla przyszłych pokoleń Polaków - podkreślił Jerzy Dębicki.

Wójt Gminy Mielec Kazimierz Gacek w swoim wystąpieniu powiedział:
- Dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególną okazją, aby podsumować historię naszego kraju i uczcić ludzi, którzy potrafili iść pod wiatr dziejów. Ci bohaterowie, których pamięć dzisiaj czcimy, zostali przez wiele lat przysypani popiołem – powiedział podczas uroczystości Kazimierz Gacek. - Dziękuję za takie obywatelskie kultywowanie pamięci. To świadectwo dojrzałości społeczeństwa, które walczy i zna swoje wartości. Stajemy się coraz bardziej godnymi następcami tych, którzy podjęli walkę o lepszą Polskę. Chylę czoła przed bohaterami, którym poświęciliśmy tę skromną tablicę. Wierzę, że ta pamięć będzie rozkwitała, a młode pokolenia będą czerpały z tej lekcji historii, będą jeszcze mocniej kochały Polskę i będą dla niej jeszcze mocniej pracować.

Mirosław Surdej z Instytut Pamięci Narodowej, przybliżył zebranym sylwetki upamiętnionych dowódców.
- Tablica ta stanowi także wyraźny drogowskaz dla młodych pokoleń jak należy kształtować charakter i jak należy służyć wolnej ojczyźnie - zaznaczał.

Kliknij w galerię  


Na uroczystość zaproszony został marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W jego zastępstwie na uroczystości pojawiła się Joanna Rębisz, doradca marszałka.
- Jest co najmniej 250 tysięcy powodów, dla których spotykamy się dzisiaj. To właśnie po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy. Żołnierze Wyklęci, polscy bohaterowie, którzy w czasie II wojny walczyli o wolną Polskę, a po wojnie nie doczekali wolności. Żołnierze Wyklęci to ludzie, którzy wykazywali się wyjątkowym męstwem i odwagą, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Po latach walki, czasach tortur, po kolejnych dekadach fałszowania historii i zapomnienia, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania milczenia w imię sprawiedliwości i obrony polskich wartości patriotycznych, które chcemy dzielić z Żołnierzami Wyklętymi. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy uchronić przed zapomnieniem tę trudną historię, napisaną krwią żołnierzy wyklętych.  W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. W jego imieniu oraz własnym składam podziękowania członkom Klubu Historycznego Prawda i Pamięć oraz wszystkim tym, dla których odkrywanie prawdy jest szczególną wartością. Dziękuję za pamięć i szacunek dla Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia. Cieszę się, że pamięć o tych bohaterach jest należycie upamiętniona. - powiedziała Joanna Rębisz, Doradca Marszałka WP Władysława Ortyla

Po przemówieniach zostały złożone wieńce. Na zakończenie z programem artystycznym wystąpiła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu, którego sztandar obok sztandaru Nadleśnictwa Mielec uświetnił uroczystość. Inicjatorem wydarzenia był Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.


Z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych Polski Związek Filatelistów Okręg rzeszowski Koło Nr 38 w Mielcu 1 marca 2014 roku wydało kartkę i kopertę okolicznościową. (...)

Inf., fot. wichz

Nagrania wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Wystąpienie Jerzego Dębickiego, nagranie wideo: Włodzimierz Gąsiewski


Kazimierz Gacek o żołnierzach wyklętych - niezłomnych, nagranie wideo: Włodzimierz Gąsiewski


  Copyright © 2006-2014 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII