TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
III Spotkania Lotniczych Pokoleń, Tydzień Tradycji Lotniczej dobiegł końca
23.08.2013

Tegoroczne, trzecie już Spotkania Lotniczych Pokoleń wpisały się w Tydzień Tradycji Lotniczych z okazji 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu, a główne uroczystości odbyły sie w DK Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu 23 sierpnia 2013 roku.

Tydzień Tradycji Lotniczych rozpoczął się Dniem Otwartym Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i wielkim Piknikiem Lotniczym 17 sierpnia na mieleckim lotnisku. Z kolei 21 sierpnia 2013 roku w Domu Kultury odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników lotniczych – literackiego „Na skrzydłach Ikara” i fotograficzno-plastycznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”, odbyła się również promocja książki „Mieleckie samoloty na niebie świata” – Janusza Chojeckiego i Józefa Oleksiaka.

Z kolei 22 sierpnia 2013 roku w Pałacyku Oborskich odbyło się seminarium poświęcone samolotom An-2 i An-28.
III Spotkanie Lotniczych Pokoleń było ostatnim punktem Tygodnia Tradycji Lotniczych.

Znamy Dedali Lotnictwa – to mieleccy inżynierowie
Inżynierowie Józef Oleksiak i Stanisław Stachura zostali wyróżnieni nagrodą Dedal podczas III Spotkań Lotniczych Pokoleń, które były ostatnim elementem Tygodnia Tradycji Lotniczych w Mielcu. – Są niezwykle zasłużeni dla mieleckiego lotnictwa. Musimy o nich pamiętać – podkreślali organizatorzy plebiscytu.

Koncepcja nagrody Dedal zrodziła się w organizacjach społecznych, które są organizatorami Spotkań Lotniczych Pokoleń – Klub Miłośników Lotnictwa przy TMZM, Stowarzyszenie Promocji Lotnictwa PROMLOT i Stowarzyszenie Sieć Porozumienia Lotniczego AVIA-SPLOT.

- Koncepcja ta wynikała z założenia, że warto zauważyć tych ludzi, którzy wprawdzie realizują swoją pracę, ale w efekcie tej pracy powstają zmodernizowane i nowe konstrukcje, nowe rynki zbytu oraz nowe miejsca pracy. Efekty tej pracy stymulują rozwój nie tylko firm, ale i rozwój miasta – powiedział Kazimierz Szaniawski, przewodniczący kapituły nagrody Dedal, prezes Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa PROMLOT.

III Spotkania Lotniczych Pokoleń - Mielec 2013, DK SCK Mielec 23-08-2013


Inżynierowie na pierwszym miejscu. To ich doceniono
Szaniawski podkreślał, że w mieleckim środowisku lotniczym wszyscy zainteresowani są tym, by „pamiętać, doceniać i wyróżniać takie osoby, które poprzez swoją pracę rozwijają przemysł lotniczy, osiągają wyniki w sportach lotniczych, czy nawet w modelarstwie”. - Chcemy, by taka nagroda przyznawana była każdego roku z okazji właśnie Spotkań Lotniczych Pokoleń – dodawał.

Zgodnie z ideą plebiscytu, tytuł mieleckiego Dedala otrzymać mógł każdy, kto został zgłoszony do konkursu i legitymuje się osiągnięciami, innowacjami, pomysłami czy talentami związanymi z lotnictwem. Tegoroczną, pierwszą nagrodę otrzymało dwóch inżynierów - Józef Oleksiak i Stanisław Stachura.

Józef Oleksiak – nazwisko będące symbolem mieleckiego lotnictwa
Józef Oleksiak jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w czerwcu 1957 roku. Pracę rozpoczął w Mielcu w tym samym roku w biurze obsługi seryjnej na stanowisku starszego konstruktora. Pierwsze prace związane były z opracowaniem dokumentacji licencyjnej samolotu MiG-17, później przeszedł do powstającego biura prototypowego, gdzie pracował w zespole projektując samoloty PZL M-2, czy M4.

W latach 1963-65 uczestniczył w opracowaniu dokumentacji śmigłowca PZL Mi-2. W 1969 roku przeszedł do tworzonego zakładu doświadczalnego. Pierwsze prace przy których brał udział to samolot PZL TS-11 Iskra, brał także udział przy opracowaniu samolotu rolniczego PZL M-14. W drugiej połowie 1971 roku został włączony do pracy nad odrzutowym samolotem M-15. W 1974 roku rozpoczął pracę przy konstrukcji nowego samolotu PZL M-18. Początkowo pełnił funkcję konstruktora prowadzącego, a w 1977 roku został mianowany głównym konstruktorem M-18. Samolot od 1979 roku był produkowany seryjnie w kilku odmianach i wersjach.

W 1976 r. Józef Oleksiak uzyskał specjalizację zawodową pierwszego stopnia wydawaną przez Ministerstwo Przemysłu Maszynowego. Został także rzeczoznawcą SIMP. W latach 70. Był konsultantem prac dyplomowanych na Politechnice Rzeszowskiej.

Stanisław Stachura przecierał szlaki…
Inżynier Stanisław Stachura to założyciel firmy STAMET, która od początku prowadziła działalność z produkcją lotniczą. Jako pierwsze prywatna firma uzyskała zatwierdzenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Stachura brał udział w przygotowaniu produkcji turystycznego motoszybowca wykonując bardzo skomplikowane oprzyrządowanie.

Od lat wykonuje części dla największych Airbusów na świecie. Współpracuje z innymi firmami – także działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale również międzynarodowymi. Spółka produkuje części najwyższej jakości do silników lotniczych. Wyróżnia ją dynamiczny rozwój oraz technologicznie zaawansowane produkty.

Inżynier Stachura w 2007 r. uzyskał wysoką, pozytywną ocenę podczas audytu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego jako pierwsze prywatna firma w Polsce. Cechuje go wysoka etyka zawodowa, jak i dbałość o środowisko naturalne. W swej działalności nie skupia się na zysku za wszelką cenę.

75 lat w pigułce, czyli kino dokumentalne na koniec
Tegoroczne, trzecie już Spotkania Lotniczych Pokoleń wpisały się w Tydzień Tradycji Lotniczych z okazji 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu.

Tydzień Tradycji Lotniczych rozpoczął się w Mielcu Dniem Otwartym Polskich Zakładów Lotniczych i wielkim Piknikiem Lotniczym 17 sierpnia. Z kolei 21 sierpnia w Domu Kultury odbyła się promocja książki „Mieleckie samoloty na niebie świata” – Janusza Chojeckiego i Józefa Oleksiaka, odbyła się również uroczystość ogłoszenia wyników lotniczych – literackiego „Na skrzydłach Ikara” i fotograficzno-plastycznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”.

Z kolei 22 sierpnia w Pałacyku Oborskich odbyło się seminarium poświęcone samolotom An-2 i An-28. III Spotkanie Lotniczych Pokoleń było ostatnim punktem Tygodnia Tradycji Lotniczych. Uświetnione zostało wyświetleniem powstałego specjalnie na okoliczność 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu filmem, który zaprezentował najważniejsze wydarzenia w historii mieleckich zakładów lotniczych oraz wspomnienia ludzi, którzy byli i są jego twórcami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Podobne tematy::
- 40 rocznica oblotu pierwszego samolotu LLM-15
- Nim w powietrze wzbił się upiór z Mielca - Belfegor, były dwie Lale
- Wyróżnienie „DEDAL”
- Kto zostanie Mieleckim Dedalem? Pierwszy lotniczy plebiscyt!
- Regulamin przyznawania wyróżnienia DEDAL

 

  Copyright © 2006-2013 TMZM Mielec &  Wicherski MCMLXII