TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

Jezus Nazareński Wykupiony - Pan Jezus Mielecki - Zakon Trynitarzy
 

Powstanie Trynitarzy
Wojny krzyżowe były podejmowane z pobożnych pobudek w XI w., by wyzwolić Ziemię Świętą z rąk niewierzących. Wtedy chrześcijanie ponosili klęski i byli brani do niewoli. Zakon Trynitarzy powstał w 1193 r. po to, by dokonywać wykupu chrześcijan z rąk pogan. Do Polski przybyli Trynitarze na prośbę króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. Maurowie /dzisiejsze Maroko/ nie tylko brali do niewoli ludzi, ale także święte rzeźby. W 1681 r. dla kpin ciągnęli przez miasto Meknes na północy Afryki figurę Pana Jezusa. Panu Jezusowi odleciały ręce i nogi a poganie kazali sobie zapłacić za nią tyle ile waży-złotem. Trynitarze uznali, że skoro są od wykupu niewolników, to dlaczego nie mogą wykupić sprofanowanego, zbeszczeszczonego Pana Jezusa? Stał się cud. Gdy wrzucono na wagę jedną monetę złotą, ta już przeważyła. Trynitarze po odnowieniu tej figury przewieźli ją do Hiszpanii i ustawili ją w ołtarzu kościoła trynitarskiego w Madrycie. I do tej chwili ona tam jest i odbiera cześć. Trynitarze postanowili także, że w każdym klasztorze trynitarskim będzie figura Pana Jezusa wykupionego - JEZUS NAZAREŃSKI WYKUPIONY.

Krywice i Mielec
Obok Krywicz w Kostieniewiczach pracował nasz diecezjalny kapłan ks. Obartuch. Do niego przyjechał kolega ks. dr Ryszard Banach z Tarnowa. Przewodniczka w Krywiczach mówi, że ta figura to jest Pan Jezus Mielecki. Ks. Banach pyta: dlaczego mielecki? Przewodniczka odpowiada: nie wiem. Ks. Banach jest historykiem, zainteresował się tą sprawą i doszedł do przekonania, że w Mielcu na początku XVIII w. były dwa rody: Mieleckich i Morsztynów. Mieleccy opiekowali się kościołem św. Mateusza, natomiast Morsztynowie nie mieli swojego kościoła do opieki, postanowili ufundować kościół i klasztor dla Trynitarzy. Uczyniła to wojewodzina inflancka Helena z Potockich Morsztynowa w latach 1739 - 1759. Kościół i klasztor był przy trakcie sandomierskim za cmentarzem parafialnym - obecnie ul. Sienkiewicza 42 (salon łazienek a obok duże głazy z fundamentów tegoż kościoła). Kościół poświęcił w 1760 r. Bp Krakowski Kajetan Sołtyk. Jezus Nazareński Wykupiony cieszył się w naszym mieście wielkim kultem. Trwał on niedługo, bo tylko 40 lat. Cesarz Austriacki Józef II skasował zakon w 1782 r. Pobożni mieleccy Trynitarze wzięli ze sobą Pana Jezusa i udali się do swojego klasztoru, do Wilna. Tam figura Pana Jezusa już była. Mielecką figurę przechowywali w skarbcu. W tym czasie, tzn. w 1770 r. dziedzic Andrzej Ukolski, podkomorzy województwa trockiego sprowadził Trynitarzy i rozpoczął budowę kościoła, którą ukończono w 1777 r. w Krywiczach. Pan Jezus Mielecki został przewieziony do Krywicz i tam do dziś odbiera cześć. "Jak tam wygląda kościół z zewnątrz i wewnątrz oraz twarz Jezusa Nazareńskiego Wykupionego z Mielca można zobaczyć na zdjęciach. Można też zobaczyć miejsce, gdzie był klasztor i kościół 00.Trynitarzy w Mielcu. "

W niedzielę 26 sierpnia 2007 roku. na wszystkich Mszach świętych w Bazylice Mniejszej św. Mateusza w Mielcu na Starówce kazania na temat Jezusa Nazareńskiego Wykupionego głosił proboszcz z Krywicz - ks. Wiktor. (na stronie zamieszczono fragment z tego kazania)
 

Z kościoła Trójcy Przenajświętszej w Mielcu wyruszyła pielgrzymka autokarowa od 20 - 23 września 2007 r. do Krywicz.

wichz

  Copyright © 2006-20014 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII