TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

Cmentarz Żydowski w Mielcu przy ulicy Jadernych
28.04.2014

Cmentarz Żydowski w Mielcu przy ulicy Jadernych dzisiaj bardziej przypomina łąkę. Jednak miasto nie może uprzątnąć tego miejsca, bowiem żydowskie tradycje i prawo na to nie pozwalają. Sam Cmentarz czynny był przez kilkaset lat, dokonano na nim kilku tysięcy pochówków. Na cmentarzu znajdował się ohel cadyka Jakowa Horowitza zwanego też Mniejszym Baal Szem Towem, syna bardzo znanego ucznia cadyków Naftalego Horowitza z Ropczyc, założyciela dynastii chasydzkiej w Mielcu, zm. 26 grudnia 1839 roku.

Prawdopodobnie obok spoczęli także jego potomkowie: Jehuda syn Jakowa Horowitza, zm. w 1879 roku oraz Naftali syn Jehudy, zm. 15 października 1916 roku. Groby tych trzech cadyków poszukiwane są od lat.

Niemcy rozpoczęli niszczenie cmentarza, władza PRL-u dokończyła
Dlaczego dzisiaj po Cmentarzu Żydowskim ostała się tylko łąka? Podczas drugiej wojny światowej na rozkaz Niemców wiele nagrobków zostało wyrwanych i wykorzystanych do prac budowlanych oraz brukowania dróg i placów, między innymi do spiętrzania rzeki Wisłoki, utwardzania placu przed budynkiem Gestapo przy obecnej ul. Narutowicza czy budowy szpitala przy ul. Biernackiego.

Niemcy zburzyli mur - ogrodzenie. Na terenie cmentarza został wzniesiony także drewniany barak - magazyn. Po zakończeniu działań wojennych Żydzi przystąpili do grodzenia cmentarza. W 1947 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej zażądało modyfikację ogrodzenia, by nie obejmowało ono baraku zbudowanego przez Niemców, a zajętego po wojnie przez Powiatową Spółdzielnię Rolniczo-Handlową w Mielcu

Na początku lat sześćdziesiątych na cmentarzu rozpoczęto budowę urzędu pocztowego. W czasie kopania fundamentów naruszono dziesiątki grobów, a kości zebrano początkowo do skrzyń. Zostały pochowane na cmentarzu katolickim w Mielcu, później jednak kości zostały przeniesione na cmentarz żydowski w Nowym Sączu.

Macewy użyte do umocnienia brzegów Wisłoki dostrzegalne były nad rzeką jeszcze pod koniec lat 80-tych. W 1989 roku ruszyła akcja ich ocalenia, wydobycia z rzeki - zainicjowana przez ówczesną „Solidarność”.

W 1994 roku mieszkanka Mielca żydowskiego pochodzenia, która mieszkała w USA, sfinansowała nowe ogrodzenie niezabudowanej części cmentarza, ustawienie lapidarium z odnalezionych w nagrobków oraz budowę niewielkiego pomnika z napisem: "Pamięci pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej obywateli polskich narodowości żydowskiej, mieszkańców Mielca i okolic. Fundator Rachela Sussman 1993".

Potomkowie chcą zbudować kaplicę lub pomnik
W 2012 roku potomkowie mieleckich cadyków spotkali się z przedstawicielami Samorządowego Centrum Kultury i Urzędu Miejskiego. Wypytywali o groby na Cmentarzu, szczególnie o ohele - grobowce, które mogą swoim wyglądem nieco przypominać kaplice cmentarne. Takie ohele powstały w Mielcu nad grobami cadyków. Wiadomo też, że te groby miały być zlokalizowane w południowo - zachodniej części cmentarza, czyli w miejscu gdzie dzisiaj znajdują się obiekty Poczty Polskiej.

Poszukiwania trwają już bardzo długie lata. Konkretyzowały się w 2012 roku, kontynuowane były rok później, w rym roku zostały ponowione z użyciem georadaru. Specjalistyczny sprzęt jest tu niezbędny ponieważ żydowska tradycja nie pozwala na prace ziemne na terenie cmentarza.

Potomkowie mieleckich cadyków chcą szczególnie upamiętnić Jakowa Horowitza, który miał słynąć tu także z różnych proroctw, stąd sam przydomek Mniejszy Baal Szem Tow - nawiązanie do legendarnego żydowskiego proroka, mesjasza.

serwis sztetl.org.pl

  Copyright © 2006-2014 TMZM Mielec &  Wicherski  MCMLXII