TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2021  TMZM Mielec Nekrologi  TMZM Mielec Zmarł śp. Kazimierz Szaniawski (1936-2021)
Kondolencje
12.11.2021

Zmarł mgr inż. Kazimierz Szaniawski, prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa PROMLOT, były dyrektor OBR SK Mielec. Miał 85 lat.

Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że dnia 12 listopada 2021 roku, zmarł mgr inż. Kazimierz Szaniawski. Były dyrektor OBR SK Mielec, Prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa „PROMLOT”. Zmarł w kilka dni po śmierci swojej żony Zofii Szaniawskiej.

Odszedł od nas Mielczanin, człowiek niezwykle zasłużony dla przemysłu lotniczego oraz miasta Mielca.
Pozostała po nim cząstka lotniczej pracy w naszych samolotach. Szum ich silników i smugi na niebie będą przypominały o pozostawionej tutaj na ziemi jego pracy, rzeczowy, życzliwy dla wszystkich.

Pozostanie w pamięci całego polskiego środowiska lotniczego.
Cześć jego pamięci

Szczere kondolencje Rodzinie Zmarłych składają Zarządy i członkowie:
Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego,
Stowarzyszenia Promocji Mieleckiego Lotnictwa PROMLOT,
Klubu Miłośników Lotnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej,
Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich PZL Mielec,
Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Pożegnalna msza żałobna śp. Zofii i Kazimierza Szaniawskich odbędzie się w dniu 20.11.2021 r. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu o godz. 13.00, po czym Prochy Zmarłych przewiezione zostaną do Warszawy i tam pochowane.


Zmarł śp. Kazimierz Szaniawski (1936-2021)
Kazimierz Szaniawski , urodził się 2 VI 1936 r. w Ossowej. W latach 1957-1969 pracował w WSK Mielec jako technolog, zastępca kierownika działu technologicznego i główny technolog produkcji lotniczej.
W 1969 r. został mianowany dyrektorem nowo utworzonego Zakładu Doświadczalnego, wykonującego prace z dziedzin: lotnictwa, pojazdów, silników wysokoprężnych i aparatury wtryskowej, następnie – dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Komunikacyjnego (OBR SK), powstałego z przekształcenia ZD. W tym czasie wniósł liczący się wkład w tworzenie bazy badawczo-projektowej i rozwój specjalistycznej kadry oraz nadzorował szereg projektów.
Przez 10 lat pracował w WSK Mielec na stanowiskach zastępcy dyrektora technicznego ds. postępu technicznego i zastępcy dyrektora ds. technicznego przygotowania produkcji. W tym czasie uczestniczył w przygotowaniu i uruchomieniu produkcji nowego samolotu na licencji radzieckiej An-28. W 1978 r. uzyskał dyplom specjalizacji zawodowej inżyniera.

Od 1985 r. do 1993 r. pracował w delegaturze PEZETEL w Moskwie jako specjalista ds. współpracy polskiego przemysłu lotniczego z przemysłem i instytucjami lotniczymi radzieckimi, a następnie rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi. W latach 1993-1997 pełnił funkcje specjalisty ds. marketingu w Zakładzie Lotniczym „PZL-Mielec” i zastępcy dyrektora w założonej na Białorusi wspólnej firmie AVIABREST.

Po 40 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Współpracował z wieloma średnimi i małymi firmami w Mielcu, Urzędem Miejskim w Mielcu i Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu w zakresie współpracy z krajami wschodniej Europy, a zwłaszcza z Ukrainą, Rosją i Białorusią.
Poza pracą zawodową wiele czasu poświęca działalności społecznej. Od 1958 r. działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników i Mechaników Polskich. W 1997 r. był współzałożycielem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa PROMLOT. Uczestniczył w organizacji lotu dookoła świata na samolocie An-2 mieleckiej produkcji, był jednym z inicjatorów ustawiania w Mielcu kompozycji przestrzennych z samolotami oraz współautorem wystąpień do władz różnych szczebli w sprawach polskiego lotnictwa.

W latach 1975-1984 był wykładowcą przedmiotu technologia samolotu na Politechnice Rzeszowskiej oraz promotorem szeregu prac inżynierskich i magisterskich na tym kierunku. Był również współautorem skryptu uczelnianego Technologia samolotu, wykorzystywanego również przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Dla celów szkolenia lotniczego opracował scenariusze zrealizowanych trzech filmów dydaktycznych, wykorzystywanych na Politechnice Rzeszowskiej i w Ośrodku Szkolenia WSK Mielec.
Był jednym z inicjatorów i organizatorów Europejskich Zlotów Samolotów An-2. Pomagał przy opracowaniu i wydaniu książki Zofii Szaniawskiej An-2 Pół wieku w przestworzach. Pełnił funkcje prezesa Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa PROMLOT w Mielcu oraz wiceprezesa Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego od początku jego powstania.

Od 10 lat był współorganizatorem mieleckich Spotkań Lotniczych Pokoleń, a od 2012 r. współpracował z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, prezentując zorganizowanym grupom (specjaliści lotniczy, studenci, uczniowie i inni), mającym zgodę na zwiedzenie, historię przemysłu i technologii lotniczej stosowanej w Mielcu oraz współczesną produkcję PZL.

Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jeden z organizatorów V Zjazdu Agrolotników w Mielcu (21-22 X 2017 r.), za co został uhonorowany "Herbem Województwa Podkarpackiego". W czasie Spotkań Lotniczych Pokoleń - 2019 został wyróżniony statuetką Dedala.
Miał 85 lat.

Pożegnalna msza żałobna śp. Zofii i Kazimierza Szaniawskich odbędzie się w dniu 20.11.2021 r. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu o godz. 13.00, po czym Prochy Zmarłych przewiezione zostaną do Warszawy i tam pochowane.

Niech odpoczywa w spokoju

Prezes Klubu Miłośników Lotnictwa TMZMPodobne tematy:
- Zmarł śp. Kazimierz Szaniawski (1936-2021)
- Zmarł śp. Wiesław Kulikowski (1935-2021

- Zmarł śp. Stanisław Czarnecki (1944–2021) mielecki rzeźbiarz, członek KŚT TMZM
- Wernisaż wystawy Andrzeja Bednarza "BARWY KRAJOBRAZU"
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Wystawa „Od Nowa” KŚT TMZM w SOKiS w Chorzelowie
- Zmarła śp. Bogumiła Gajowiec z domu Podolska (1934-2021)
- Znicze na grobie prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Dębina Szafera dla uczczenia 50 rocznicy śmierci Szafera
- MIELEC JAK MALOWANY wystawa KŚT z okazji 550. rocznicy lokacji miasta Mielca
- Kolorowo i jesiennie na wernisażu twórców KŚT w Połańcu
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych TMZM na plenerze w Zamościu

  Copyright © 2006-2021 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII