TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2020  TMZM Mielec Zmarł szef pilotów doświadczalnych śp. Tadeusz Pakuła (1933-2020)
Kondolencje
24.12.2020

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Klubu Miłośników Lotnictwa z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiają, że w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat odszedł wielce ceniony przez środowiska lotnicze w Polsce i za granicą pilot doświadczalny I-szej klasy, wieloletni szef pilotów doświadczalnych WSK PZL- Mielec inż. Tadeusz Pakuła. Jego zasługi dla rozwoju mieleckiego oraz polskiego lotnictwa są trudne do przecenienia.


Oblatał setki produkowanych w Mielcu samolotów różnych typów, wyszkolił wielu pilotów, wspomagał bardzo skutecznie promowanie mieleckich samolotów na światowych rynkach na kilku kontynentach. Z swoje zawodowe zasługi odznaczany wieloma odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi. Był nie tylko wybitnym pilotem, ale także wspaniałym człowiekiem lubianym przez środowiska lotnicze w Mielcu, w kraju oraz zagranicą.

Był m.in. aktywnym członkiem Klubu Miłośników Lotnictwa TMZM, uczestniczył w spotkaniach seniorów mieleckiego lotnictwa niemalże do końca swojego życia.

Cześć Jego Pamięci!
Rodzinie Zmarłego składamy wyrazu żalu i współczucia,

Janusz Chojecki - Prezes Zarządu TMZM
Zbigniew Wicherski - Prezes Klubu Miłośników Lotnictwa


Pogrzeb śp. Tadeusza Pakuły 02.01.2021 roku, godz.11:30 w Rzeszowie - cmentarz Wilkowyja ul. Cienista 3
Msza w kaplicy cmentarnej.


Zobacz film ze spotkania wspomnieniowego w 2016 roku

link do filmu:
https://youtu.be/F74qhyGFsqs

Tadeusz Pakuła urodził się 27 marca 1933 r. w miejscowości Rokitno. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową w Zamościu w 1952 roku, a następnie studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej (kierunek: budowa osprzętu lotniczego), uzyskując w 1956 r. tytuł inżyniera lotnictwa.

Od 1 listopada 1956 r. do 1990 r. pracował w WSK „PZL-Mielec” na stanowiskach: technologa w Wydziale 57 (do 1960 roku), zastępcy kierownika Wydziału 57 (1960-1965), kierownika Wydziału 57 (1965-1969), samolotowego pilota doświadczalnego (1969-1973), szefa pilotów, szefa personelu lotniczego, pilota samolotowego-instruktora I klasy i samolotowego pilota doświadczalnego I klasy (1973-1990).

Równolegle do pracy zawodowej działał społecznie w Aeroklubie Mieleckim jako pilot instruktor szybowcowy, pilot-instruktor samolotowy, szef wyszkolenia i członek Zarządu (sekretarz). Ponadto należał do Mieleckiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Ogółem wylatał około 12 000 godzin na samolotach i około 1 000 godzin na szybowcach. Jako pilot szybowcowy uzyskał międzynarodową odznakę szybowcową z trzema diamentami. Będąc pilotem samolotowym, zdobył licencję pilota samolotowego liniowego z uprawnieniami pilota instruktora samolotowego I klasy oraz pilota doświadczalnego I klasy.

Opracował pierwszą w Polsce Instrukcję wykonywania lotów patrolowych oraz lotów połączonych z gaszeniem pożarów. Był także autorem Programu szkolenia lotniczego pilotów w zakresie patrolowania i gaszenia pożarów lasów, który po sprawdzeniu w szkoleniu praktycznym pilotów został przez Ministerstwo Komunikacji zalecony do wykorzystywania we wszystkich przedsiębiorstwach lotnictwa gospodarczego, prowadzących działalność przeciwpożarową. Sam uczestniczył w wielu lotach instruktażowych i operacyjnych na samolotach M-18 „Dromader”, połączonych z gaszeniem pożarów lasów, m.in. w Grecji i w Kanadzie.

Brał udział w Spotkaniach Lotniczych Pokoleń oraz spotkaniach organizacji lotniczych Mielca i powiatu.

Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 30–lecia Polski Ludowej, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaką 100–lecia Sportu Polskiego, Odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego”, Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Aeroklubu PRL” i Pamiątkowym Medalem „Za aktywne uczestnictwo w produkcji samolotów An-2” (nadany przez dwóch ministrów ZSRR) oraz wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca (1983).


Podobne tematy:

- Znicze na grobie prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Dębina Szafera dla uczczenia 50 rocznicy śmierci Szafera
- Finał VI Pleneru „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020
- MIELEC JAK MALOWANY wystawa KŚT z okazji 550. rocznicy lokacji miasta Mielca
- Kalendarz Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Mielcu, wrzesień - listopad 2020
- Kolorowo i jesiennie na wernisażu twórców KŚT w Połańcu
- Kalendarz Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Mielcu, wrzesień - listopad 2020
- Kolorowo i jesiennie na wernisażu twórców KŚT w Połańcu
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych TMZM na plenerze w Zamościu
- Zgłaszanie kandydatów do odznaczenia PZO - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2020
- Spotkanie Lotniczych Pokoleń 2020 w ramach 550-lecia lokacji miasta Mielca
- Warsztaty literackie MGL SŁOWO - Herbert w szkole
- Warsztaty zielarskie twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM

  Copyright © 2006-2020 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII