TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Zaproszenie na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w SCK Mielec
Spektakl powstał dzięki wsparciu m.in Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera
23.10.2018

TEATR ROZMAITOŚCI im. Stefana Ostrowskiego działający przy Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu już 4 listopada 2018 roku pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.  Jadwiga Klaus, reżyser spektaklu, podkreśla, że mieleckie „Wesele” powstaje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera.

 

Wybór tego niezwykłego dzieła na tegoroczny sezon teatralny nie jest przypadkowy – ekipa mieleckiego teatru właśnie „Weselem” chce uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Chociaż dramat Wyspiańskiego wzbudzał przez dziesięciolecia wiele kontrowersji i wywoływał zażarte dyskusje na temat naszych cech narodowych, naszej przeszłości i przyszłości, to jednak po ponad 100 latach od jego premiery z pewnością można już powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych pozycji w naszej literaturze.

„Wesele” teatralnie uświetni narodowe święto „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór…” – prawie każdy Polak zna ten cytat, który pochodzi ze sztuki Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele”, której premiera odbyła się w 1901 roku. Tych cytatów, które na co dzień funkcjonują w naszym kodzie kulturowym, jest dużo więcej. Nic dziwnego, że szukając sztuki godnej uświetnienia 100-lecia niepodległości wybór padł właśnie na to dzieło. Spektakl premierowy planowany jest na 4 listopada, a próby trwają już od kilku miesięcy.

Szeroka obsada dramatu, a przede wszystkim jego narodowy charakter i aktualny przekaz to powody, dla których właśnie „Wesele” zostało wybrane jako spektakl sezonu 2018 r., w którym w Polsce świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawienie sztuki „teatralnie” uświetni finał obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które trwają od początku roku, a kończą się w listopadzie.

Jadwiga Klaus, reżyser spektaklu, podkreśla, że mieleckie „Wesele” powstaje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera.

W sztuce zobaczymy aktorów znanych już mieleckiej publiczności z poprzednich sztuk Teatru ROZMAITOŚCI”, jak i sporą grupę nowicjuszy w aktorskim fachu. Obsada aktorska jest rekordowa, jeśli chodzi o dotychczasowe sztuki naszego teatru – na scenie pojawi się 30 aktorów. Przypomnijmy, że przez ostatnie 5 lat Teatr ROZMAITOŚCI wystawił już 6 przedstawień: Misterium Bożego Narodzenia (2014), „Dziewczyny z pomysłem”, „Damy i huzary”, „Gdzie diabeł nie może…”, „Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Ciotka”.

W „Weselu” wystąpią: Paweł Pazdan (Pan Młody), Sabina Tabor-Orzechowska (Panna Młoda), Janusz Pacholec (Gospodarz), Joanna Kruszyńska (Gospodyni), Paweł Rożniał (Czepiec), Eugeniusz Idzior (Poeta), Zbigniew Wawer (Dziennikarz), Elżbieta Witek (Radczyni), Genowefa Królikowska (Klimina), Ewa Czeczot (Rachela), Maciej Błachowicz (Jasiek), Piotr Klamka (Ksiądz), Agnieszka Kużdżał-Trybulec (Maryna), Andrzej Drews (Kacper), Magdalena Szelest-Tara (Haneczka), Barbara Stec (Zosia, Czepcowa), Anna Dusza (Kasia), Anna Martyńska (Isia), Grzegorz Cebula (Nos), Bogusław Szawerda (Żyd), Zbigniew Modras (Dziad, Wernyhora), Andrzej Bednarz (Wojtek), Arkadiusz Sanecki (Kuba), Eugeniusz Kwiatkowski (Ojciec), Małgorzata Zduńska (Chochoł), Jarosław Sienicki (Widmo, Stańczyk), Marek Krzemień (Upiór), Jerzy Wójcik (Rycerz), Agnieszka Małek (Marysia).
Muzyka – Robert Śmist; muzykę ludową specjalnie do spektaklu opracowała Kamila Starościak, która poprowadzi też kapelę ludową.

Scenografia: Małgorzata Zając-Waga, Czesław Tabaka i Hubert Pomiankiewicz.
Kostiumy oryginalne do ,,Wesela” wykonała Maria Ortyl, kostiumy ludowe pochodzą z Domu Kultury SCK, a o ich przygotowanie zadbały: Władysława Majewska i Anna Niedbała.

Światłem i nagłośnieniem zajmą się Dariusz Madej i Kazimierz Babiec, a projekt plakatu jest dziełem Małgorzaty Zając-Wagi.

Opracowanie tekstu: Joanna Kruszyńska, Elżbieta Witek
Suflerzy: Antoni Król, Anna Dusza.

źródło: SCK Mielec


Podobne tematy:
- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w SCK Mielec  
- Doroczne święto twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM  
- Gala mieleckich organizacji pozarządowych PROMETEUSZ 2018
- Nabór wniosków do Honorowego odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich w 2018
- XV Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego

- III Podkarpackie Forum Obywatelskim w Rzeszowie
- VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń – Mielec 2018, Gala Finałowa
- Zaproszenie na VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń
- Przedstawiciele Zarządu TMZM na Gali 80-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu
-
RODO Ochrona danych osobowych w świetle zmieniających się przepisów
- XXI posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018 w dniu 28.06.2018
-
Rajd Rowerowy TMZM Śladami legionisty Jana Hajca
- Zabawa taneczna TMZM ZAKOŃCZENIE 2017 ROKU
-
Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2017
- Klub Środowisk Twórczych TMZM na Dniach Mielca 2017
- XV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018
 

  Copyright © 2006-2018 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII