TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Autokarowa wycieczka TMZM do Wieliczki i na Wawel w Krakowie
Kopalnia Soli w Wieliczce, Wawel i Rynek Główny w Krakowie
18.11.2017

W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Piłsudskiego i Kościuszki oraz z okazji 99 rocznicy niepodległości sekcja turystyczna Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizowała 18 listopada 2017 roku wycieczkę patriotyczno-obywatelską Szlakiem bohaterów narodowych w celu pogłębienia wiedzy z zakresu historii, kultury, sztuki i architektury, do Wieliczki i na Wawel w Krakowie.

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w uznaniu jego wielkich zasług dla Polski oraz w związku ze zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości. Posłowie w uchwale podkreślili, że 5 grudnia 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Przypomnieli, że był on współtwórcą Wojska Polskiego, pełnił funkcję Wodza Naczelnego i Pierwszego Marszałka Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej, dwukrotnie sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów, był ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Zaznaczyli także, że był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza.  W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską Marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów ,,niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków – czytamy w uchwale.

W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość". Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tadeusz Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu – podkreślono w uchwale.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni soli „Wieliczka” – Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych." - tak brzmi fragment uzasadnienia wpisu Kopalni Soli "Wieliczka" w dniu 8 września 1978 na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.
Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Obecnie podziemną trasę turystyczną odwiedza ponad milion turystów rocznie.


Następnie udaliśmy się do Krakowa na Wzgórze Wawelskie zwiedzić: Wawel-baszty twierdzy, zabudowania, dziedziniec Zamku Królewskiego-Katedrę Wawelską nawę główną z pomnikami W. Jagiełły i W. Jagiellończyka, relikwiarz św. Stanisława, prezbiterium, ambit z pomnikiem W. Łokietka, relikwiami św. Jadwigi, pomnikiem K. Wielkiego, Kaplicą Zygmuntowską, Dzwon Zygmunta, Kryptę Wieszczów, Krypty Królewskie oraz kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty na grobie marszałka.

W przedsionku krypty znajduje się sarkofag, w którym pochowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią, którzy zginęli w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Także i tu oddali hołd pamięci zmarłym Polakom.

Po krótkim spacerze na największy rynek w Europie, udajemy się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Kościół Mariacki, który 18 maja 1935 roku stał się przystankiem w ostatniej drodze Józefa Piłsudskiego na Wawel. Tutaj też, 25 marca 1794 roku, Tadeusz Kościuszko powtórzył słowa przysięgi składanej narodowi na płycie krakowskiego Rynku 24 marca. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wnętrze świątyni, podziwiając bezcenny Ołtarz Wita Stwosza, którego rzeźby z pożogi wojennej ratował Karol Estreicher – profesor Uniwersytetu Jagielońskiego.

Następnie Zwiedzanie Starego Miasta: Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, średniowieczne kamienice wysłuchanie słynnego hejnału i powrót do Mielca.

Koordynatorem i prowadzącym edukacyjną wycieczkę „ Szlakiem bohaterów narodowych” był prezes sekcji turystycznej TMZM Janusz Wyzina.

foto: Janusz Wyzina


Zaproszenie na wycieczkę TMZM do Wieliczki i na Wawel w Krakowie
05.11.2017


Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Sekcja Turystyczna zaprasza 18 listopada 2017r. (sobota) na Autokarową wycieczkę do Wieliczki i na Wawel w Krakowie.
Program wycieczki:
Kopalnia Soli w Wieliczce
To najstarsze polskie przedsiębiorstwo produkcyjne, od XIII w. aż do 1996r. wydobywano w niej sól. Kopalnia została wpisana w 1978 roku na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wawel w Krakowie
Na wzgórzu wawelskim znajdują się pamiątki początków państwa polskiego, gdyż historia Wawelu łączy się nierozerwalnie z początkiem naszej państwowości. O wadze tego miejsca świadczą nie tylko wydarzenia historyczne ale również niesamowita i dostojna architektura.
Zwiedzanie - ,,Reprezentacyjne Komnaty Królewskie’’ i ,,Wawel Zaginiony’’
Rynek Główny w Krakowie
Największy i zdecydowanie jeden z najpiękniejszych w Europie. To tutaj można podziwiać perełki historycznej architektury i posłuchać słynnego hejnału.
Koszt uczestnictwa:
• Młodzież i członkowie z opłaconą składką TMZM - 110 zł.
• Uczestnicy nie zrzeszeni w TMZM - 130 zł.

Zapisy do dnia 13 listopada 2017r. telefonicznie u organizatora Janusz Wyzina tel. 793 421 714
Uiszczenie kwoty zapłaty poniedziałki od 13:00 – 16:00 w dniach 6 i 13 listopada 2017r. w biurze TMZM Jadernówka ul. Jadernych 19.

W tym: Przejazd autokarem, parkingi, wstępy do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie od N.W.

Wyjazd 18 listopada 2017 roku sobota godz. 6:00 z Placu TESCO.
 


Podobne tematy:
- II Rajd Rowerowy Szlakiem Mieleckich samolotów, 24 września 2016 r.

- Klub Środowisk Twórczych TMZM na Dniach Mielca 2017
- Inspirujące VI Spotkania Lotniczych Pokoleń - Mielec 2016
- Wystawa Prac członków KŚT w Tarnobrzegu

- Popołudnie z malarstwem Stanisława Mityka
- Regulamin VII Konkursu Fotograficzno-Plastycznego Samolot w obiektywie i palecie barw
- Regulamin VII Konkursu Literackiego Na skrzydłach Dedala
- Inspirujące VI Spotkania Lotniczych Pokoleń - Mielec 2016
- XV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018
- 8 dniowe Wczasy nad Morzem Bałtyckim, 19 sierpnia - 26 sierpnia 2017 r.
- XII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy
- Plener artystyczny KŚT TMZM w Rozłogach
- Pojechali w XIII Rajdzie Rowerowym - Śladami Eugeniusza Szyfnera
- Warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo
- Składki członkowskie TMZM na 2017 rok
  Copyright © 2006-2017 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII