TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

 

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Mielczanie gościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli
Katedra św. Michała i św. Guduli, Atomium, Grand Place
02.12.2016

W dniach 27.listopada do 01.grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka do Brukseli. Wśród uczestników wycieczki znaleźli się  Agnieszka Małek, Elżbieta Woźniak, Danuta Wicherska, Janusz Wyzina oraz Zofia Wyzina z Mielca.

Wycieczka połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego zorganizowana i sfinansowana dzięki posłowi Tomaszowi Porębie, w której udział wzięli laureaci V Spotkań Lotniczych Pokoleń. Trasa wycieczki wiodła przez Polskę, Niemcy i Holandię do Brukseli.


Po całodobowej podróży, zostaliśmy zakwaterowani w pokojach Maison Notre-Dame Du Chant Oiseau w Brukseli przy kościele franciszkanów. Wieczorem udaliśmy się na nocne zwiedzanie przyległych ulic.

Następnego dnia zwiedziliśmy gmach Parlamentu Europejskiego. Zapoznaliśmy się ze specyfiką funkcjonowania i zakresem pracy polskich Euro deputowanych. Spotkaliśmy się z posłem Tomaszem Porębą, który opowiedział o pracy w Parlamencie Europejskim, co bardzo wzbogaciło naszą wiedzę na ten temat. Uczestniczy wycieczki podziękowali posłowi za możliwość zwiedzenia Brukseli i parlamentu. Następnie na głównym holu przy flagach państw członkowskich Uni Europejskiej zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z posłem i udaliśmy się na główną salę obrad, którą obejrzeliśmy z góry.

Kolejnym punktem wycieczki było autokarowe zwiedzanie Brukseli i obiad w restauracji. Następnie kontynuowaliśmy zwiedzanie Brukseli. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wspaniała gotycka Katedra św. Michała i św. Guduli , której największą atrakcją są niesamowite XVI-wieczne witraże, podziwiać mogliśmy również coroczną wystawę szopek z różnych stron świata. Następnie udaliśmy się spacerkiem do znanego na całym świecie jednego z symboli miasta figurki siusiającego chłopca - Manneken Pis. 

Spacerowaliśmy również po robiącym ogromne wrażenie starym mieście, zwanym Grand Place gdzie na placu mogliśmy podziwiać przepiękną choinkę i obok ustawioną szopkę bożonarodzeniową.


W drugim dniu zwiedzania udaliśmy się pod Łuk Tryumfalny i Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej.

Po obiedzie udaliśmy się pod słynne Atomium ( 103 metrowej wysokości modelu kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy), który składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m. Z okien najwyższej sfery widać panoramę Brukseli.

Zrobiliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcia i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna do Mielca. Dni spędzone w Belgi upłynęły grupie na intensywnym zwiedzaniu Brukseli i Antwerpii. Były okazją do zapoznania się ze specyfiką i urokami Brukseli, oraz funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego

Tekst: Janusz Wyzina Foto: Janusz z Wyzina


Podobne tematy:
- Mielczanie w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2010 roku
- Regulamin Odznaczenia "Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis"
- Projekt TMZM "PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH - SIGILLUM MERITI CIVILIS"


  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII