TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Wycieczka plenerowa TMZM do Kazimierza Dolnego

Po dwóch ulewnych dniach pogoda dopisała
27.09.2015

27 września 2015 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego O/M Mielec zorganizowało dla członków Klubu Środowisk Twórczych, Grupy Literackiej „Słowo", Klubu Miłośników Lotnictwa wycieczkę plenerową do Kazimierza Dolnego. Organizatorem i przewodnikiem wycieczki był  Janusz Wyzina.

Piątkowa i sobotnia pogoda przed wycieczką nie napawała nas optymizmem, bowiem przez ostatnie dni deszczowa pogoda i brak słońca mocno dawały się nam we znaki. Ale za to w niedzielę w dniu naszego wyjazdu niebo zaczęło się nieśmiało przecierać, a słońce nieśmiało wyglądało zza chmur.

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce i jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą. Posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych zwiedzającym (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, spichlerze, budownictwo drewniane). Zabytki Kazimierza cechuje autentyzm, ich oryginalność to prawdziwa wartość miasta.

Wędrówkę rozpoczęliśmy od corocznego Jarmarku ,,Święto Jesieni’’ na którym mogliśmy zakosztować produktów regionalnych oraz je zakupić.


Zwiedzanie z przewodnikiem z oddziału PTTK w Kazimierzu Dolnym rozpoczęliśmy od spaceru po Bulwarach Nadwiślańskich. Następnie łagodnym zejściem udaliśmy się na rynek gdzie podziwialiśmy renesansowe kamienice, które ozdobione są ogromnymi płaskorzeźbami oraz imitacjami kamiennej wykładziny bogato dekorowanej.
Ścieżką z ulicy Zamkowej udaliśmy się na zamek. Do dziś ruiny zamku wspaniale wpisują się w krajobraz miasteczka i swoim urokiem przyciągają turystów. Idąc dalej dotarliśmy do najstarszego zabytku Kazimierza Baszty wybudowanej na przełomie XIII i XIV w. Baszta stanowi wspaniały punkt widokowy skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Po krótkim spacerze obiad. Ponieważ, Kazimierz poza trasami spacerowymi i zabytkami oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych m.in. organizuje rejsy wycieczkowe po Wiśle również nasza wycieczka skorzystała z tej możliwości. Pływając przez godzinę statkiem po Wiśle mogliśmy po raz kolejny podziwiać uroki Kazimierza.

Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek i (kogutów), udajemy się do kościoła farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowanego w latach 1586-1589 ,w którym znajdują się organy w modrzewiowej oprawie z 1620 r. (jedne z najstarszych w Polsce).


Punktem kulminacyjnym wycieczki był przejazd do ,,Siedliska Małgorzaty’’ w Cholewiance. Gospodyni przywitała nas miłym uśmiechem i chętnie opowiadała jak można wykonać te wszystkie cudeńka, które wypełniają izbę. W Ekomuzeum najważniejsze miejsce zajmują 3 warsztaty tkackie. Dwa tradycyjne, wiekowe, wysłużone poprzednim pokoleniom, które udało się zaadaptować do pracy oraz jeden mały warsztat współczesny.

Inna część izby przeznaczona jest na zajęcia z zakresu palmiarstwa i tworzenia tradycyjnych kwiatów ozdobnych z ziół i innych roślin zarówno uprawianych, jak też rosnących dziko. Zajęcia z tego zakresu uzupełnione są zwykle opowiadaniami o roślinach, których używa się do palm – jakie mają znaczenie symboliczne i tradycyjne. Dzięki zawieszonym u pułapu ziołom pomieszczenie wypełnione jest zapachem charakterystycznym dla wzgórz kazimierskiego kamieniołomu.

Oglądaliśmy sprzęty i urządzenia użytkowane wcześniej w domach: zydle, stoły, kredensy, kolebkę, kącik szewca oraz wyeksponowane stroje charakterystyczne dla kultury Powiśla, zarówno odświętne jak też codzienne. Na zewnątrz znajduje sie domek pszczelarza, w którym znajdują się sprzęty pszczelarskie, kurnik oraz drewniana wiata z piecem chlebowym, jest poletko, na którym uprawia się kwiaty i zioła.

„Siedlisko Małgorzaty” to miejsce, w którym odbywa się wiele spotkań o charakterze warsztatów, zajęć plastycznych promujących kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej.

W miłej atmosferze i nastroju przy ogniskowym grillu piekliśmy kiełbaski, krupnioki, a także zakosztowaliśmy swojskiego bigosu.

W godzinach wieczornych zadowoleni z pogody i nowych wrażeń w świetnym nastroju wróciliśmy do Mielca.

Tekst: Janusz Wyzina / Zbigniew Wicherski



fot. Zbigniew Wicherski, Teresa Wenta,
 Janusz Wyzina,  Jan Hyjek
, Joanna Rębisz


Wycieczka TMZM do Kazimierza Dolnego, 27.09.2015

link do filmu: http://youtu.be/HtXxzV7O1m0
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII