TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności TMZM Mielec Rozpoczęto kapitalny remont Jadernówki w Mielcu
Centrum fotograficzne, sale ekspozycyjne.
07.05.2010

Budynek filii Muzeum Regionalnego SCK przy ulicy Jadernych 19, siedziba Działu Fotograficznego tej instytucji, od lat był w opłakanym stanie. Wykonywane były tylko doraźne remonty, bowiem gospodarza obiektu - Samorządowego Centrum Kultury - nie było stać, na bardzo kosztowny remont kapitalny. Teraz sytuacja się zmieniła. Dzięki projektowi napisanemu w Samorządowym Centrum Kultury udało zdobyć się środki europejskie na remont, wkład finansowy wniesie także Gmina Miejska Mielec. Własnie ruszyły prace budowlane - kompletnie wyremontowaną i zmodernizowaną „Jadernówkę" zobaczymy w połowie przyszłego roku.

O fatalnym stanie „Jadernówki" pisało się i mówiło od lat. Każdy kto choć raz odwiedził ten budynek musiał być niemile zdziwiony jego stanem. Obiegowe opinie potwierdzały opracowane na zlecenie SCK niezależne opinie techniczne i konserwatorskie, które mówiły wprost o miernym, a nawet złym stanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Na stan techniczny budynku wpływały m. in. zły stan dachu, zły stan tynków i elewacji, brak centralnego ogrzewania budynku, niesprawna i przestarzała instalacja elektryczna i pożarowa, zły stan stolarki podłogowej, a także drzwiowej i okiennej, brak odpowiedniego oświetlenia...

Fatalny stan obiektu wpływał na stale pogarszający się stan bezcennych eksponatów, które poddawane były działaniu wilgoci, niskich temperatur i niejednokrotnie także grzyba. Konsekwencją tego stanu rzeczy była słaba atrakcyjność wystaw i niski komfort zwiedzania muzeum co z kolei przekładało się na bardzo niską frekwencję odwiedzin obiektu zwłaszcza w sezonie jesienno - zimowym (brak ogrzewania).

Cenne zbiory
Liczące ponad 500 aparatów i akcesoriów fotograficznych zasoby znajdujące się w zbiorach mieleckiego muzeum - stanowią drugą w Polsce, po Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, tak unikatową kolekcję. Daje to ogromną szansę, oczywiście po pomyślnym przeprowadzeniu remontu i modernizacji obiektu, na stworzenie w naszym mieście konkurencyjnego w skali województwa, a nawet całego kraju - muzeum fotografii. Może to z kolei wpłynąć wzrost liczby turystów odwiedzających miasto i region (turystyka kulturowa), co wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy miasta - w tym na powstanie nowych podmiotów gospodarczych w sektorze około turystycznym. Dzięki unikatowej kolekcji fotoaparatów „Jadernówka" stać się może ośrodkiem skupiającym miłośników i znawców fotoaparatów oraz sztuki fotograficznej, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Unia Europejska dofinansuje
Dzięki projektowi napisanemu w Samorządowym Centrum Kultury udało zdobyć się środki europejskie na remont „Jadernówki", wkład finansowy w projekt wniesie także Gmina Miejska Mielec. Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu reprezentowane przez Dyrektora Jacka Tejchmę podpisało 30 marca 2010 roku umowę o dofinansowanie projektu pn. "Modernizacja i adaptacja "Jadernówki" - historycznego zakładu fotograficznego w Mielcu, unikatowego Muzeum Fotografii w Polsce" z Województwem Podkarpackim - Instytucją Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 6 "Turystyka i kultura" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 2 600 000 zł.

Budynek ma być oddany do użytku w pod koniec czerwca 2011. Plan prac budowlanych będzie przebiegał w czterech etapach. Pierwszy etap, którego koszt wyniesie 1.6 mln. złotych ma zakończyć się jesienią i obejmuje przeprowadzanie najważniejszych strukturalnych robót remontowych. Jeśli pogoda na to pozwoli, rozpoczną się one już w tym tygodniu od zdjęcia dachu budynku. Następne przetargi na elementy wykończenia wnętrza budynku obejmować będą m.in. jego wyposażenie w specjalistyczne oświetlenie i meble oraz urządzenie powierzchni biurowych.

Sam budynek ulegnie wielu zmianom, zmieni się m.in. sposób zwiedzania i oglądania ekspozycji w Jadernówce. Sala wystawiennicza na parterze będzie pełnić podwójną funkcję – w projekcie przewidziano użytkowanie jej w formie sali konferencyjnej w zależności od potrzeb. Pomieszczenia na górze zostaną zaadaptowane na powierzchnie biurowe, zaplanowane jest również wydzielenie osobnego wejścia i pomieszczenia dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mieleckiej

Zakres prac remontowych i adaptacyjnych budynku „Jadernówki" obejmie: roboty rozbiórkowe i przygotowawcze, roboty ziemne (wykopy, roboty zewnętrzne - przyłącza, ciągi piesze i jezdne, place postojowe, zieleń), roboty fundamentowe, prace związane z konstrukcją dachu i pokryciem, wykonanie ścian (zewnętrznych i wewnętrznych), prace montażowo - instalacyjne, prace wykończeniowe. Planowane zakończenie inwestycji to 30.06.2011 r.

„Jadernówka" po remoncie
Po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych i adaptacyjnych „Jadernówka" będzie spełniała następujące funkcje:

- muzealne (eksponaty Działu Fotograficznego) i wystawiennicze: część sali ekspozycyjnej przeznaczona zostanie na urządzenie pracowni fotograficznej z połowy XX w. W pozostałej części sali wystawowej zaprezentowana zostanie kolekcja aparatów fotograficznych i będzie to także miejsce czasowych ekspozycji fotograficznych ze zbiorów własnych muzeum oraz wystaw sprowadzanych z innych galerii i ośrodków muzealnych. Pomieszczenia muzeum dostępne będą dla zwiedzających jako izby domu z epoki. Będą to miedzy innymi: atelier fotograficzne, poczekania, sypialnia z epoki a także bar. Wszystkie pomieszczenia zaaranżowane będą meblami oraz dekoracjami pochodzącymi z epoki lub stylizowanymi.

- edukacyjne:
W obiekcie prowadzone będą lekcje muzealne, dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, związane z historią miasta, ludźmi regionu mieleckiego, którzy odegrali znaczącą rolę w historii Polski oraz wykłady realizowane z myślą o słuchaczach działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uruchomiona zostanie ciemnia fotograficzna z wykorzystaniem sprawnego, oryginalnego wyposażenia, co pozwoli na prowadzenie zajęć z młodzieżą w zakresie powstawania i obróbki zdjęć

- Centrum fotograficznego: powstanie ośrodek skupiający fotoamatorów z terenu miasta i całego regionu. Działalność centrum polegać będzie - oprócz urządzania wystaw - także na organizowaniu kursów i warsztatów fotograficznych, wykładów z teorii fotografii oraz spotkań z ludźmi związanymi ze światem fotografii artystycznej.

- siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.
Pomieszczenie dla TMZM będą miały niezależne wejście, co sprawi, że zebrania członków Towarzystwa nie będą wymagały obecności pracowników muzeum, jak było to do tej pory.
 
źródło: Extra Mielec / wichz
  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII