TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Zarząd TMZM  TMZM Mielec Jadernówka
Jadernówka - remont w przyszłym roku
29.09.2009

Wnętrza stylizowane na początek XX wieku, ciemnia fotograficzna, a przede wszystkim wystawa trzeciej co do wielkości kolekcji aparatów fotograficznych w Polsce.

Tak będzie się prezentowała Jadernówka po remoncie. Radni jednomyślnie zagłosowali za zapewnieniem w budżecie miasta środków niezbędnych jako wkład własny na jej remont, który planuje się na lata 2010 - 2011. W 2010 roku z budżetu miasta zostanie przeznaczona na ten cel kwota blisko 500 tys. złotych, a rok później ponad 350 tys. złotych. W ramach remontu odnowiona zostanie także elewacja, na dachu Jadernówki znajdą się szyldy FOTOGRAF, jaki znajdował się na niej za czasów rodziny Jadernych.

August Jaderny w 1898 roku przybył do Mielca jako fotograf objazdowy, rok później osiedlił się tu na stałe. Początkowo wynajmował mieszkanie, jednak powiększenie rodziny i duża popularność jako fotografa w Mielcu, skłoniły go zapewne do budowy własnego domu z zakładem fotograficznym. Dom Jadernych został zbudowany w latach 1904-1906 według projektu Stanisława Bronisławskiego. Dobra była także lokalizacja obiektu - usytuowanie zakładu przy głównej drodze dojazdowej do dworca kolejowego było nader trafne także według kryteriów z XIX wieku. Reklamę zapewniał widoczny z oddali napis FOTOGRAF, umieszczony na kalenicy budynku. Zakład fotograficzny Jadernych funkcjonował w tym budynku przez blisko 80 lat.

Rodzina Jadernych przekazała, miastu budynek w 1986 roku z zaznaczeniem, że ma być on wykorzystany wyłącznie na cele kulturalne. - Kilka lat temu staraliśmy się pozyskać środki na jego remont z Ministerstwa Kultury, jednak wniosek był odrzucany. Teraz został on zaakceptowany w Urzędzie Marszałkowskim i otrzymamy ponad 1,8 min złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, co pokrywa 85 proc. całej inwestycji - mówił Jacek Tejchma, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
Cele, jakie po remoncie będzie spełniała Jadernówka, wchodząca w skład Muzeum Regionalnego w Mielcu, to m.in. zaprezentowanie aparatów fotograficznych należących do rodziny Jadernych, a po Krakowie i Warszawie jest to trzecia w Polsce tak liczna kolekcja. Odtworzone zostaną wnętrza domu, w którym zachował się między innymi stary kaflowy piec.

Samorządowe Centrum Kultury przygotowuje się do modernizacji „Jadernówki”. W przyszłym roku ruszą prace, dzięki którym budynek nie tracąc swojego charakteru zyska na funkcjonalności.

Dyrekcja mieleckiego SCK juz kilkakrotnie starała się o wsparcie remontu z środków ministerialnych. Niestety bez rezultatu. W marcu ubiegłego roku złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie modernizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w osi „turystyka i kultura”.

Tym razem zaakceptowano dofinansowanie w wysokości 1 824 523 złotych, co stanowi 85% wartości całej inwestycji. Jak podkreśla dyrektor SCK Jacek Tejchma, po modernizacji w budynku „Jadernówki” będzie tu miało siedzibę unikatowe w skali kraju Muzeum Fotografii. – Zbiory znajdujące się w zasobach muzeum sytuują nas jako trzecie takie muzeum w Polsce, po Krakowie i Warszawie. Niestety stan techniczny budynku nie pozwala na odpowiednią ekspozycję eksponatów, ani też na zwiększenie atrakcyjności tego miejsca – powiedział Jacek Tejchma podczas środowej sesji rady Miejskiej.

Inwestycja zakłada gruntowny remont budynku z zachowaniem kształtu elewacji. Zmieniona będzie także konstrukcja dachu, który dziś mocno przecieka oraz wzmocniona zostanie podłoga kondygnacji na pierwszym piętrze. Dzięki temu budynek zyska nowe pomieszczenia, które będą przeznaczone na powierzchnie biurowe, magazynowe oraz siedzibę Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. – Pomieszczenie dla TMZM będą miały niezależne wejście, co sprawi, że zebrania członków Towarzystwa nie będą wymagały obecności pracowników muzeum, jak było to do tej pory – powiedział dyrektor SCK.

Jacek Tejchma kładzie przede wszystkim nacisk na fakt, iż po modernizacji „Jadernówka” będzie spełniać kilka funkcji. – Oprócz podstawowej funkcji muzealnej, która wciąż będzie wiodącą, obiekt zyska także funkcję edukacyjną oraz będzie ośrodkiem skupiającym fotoamatorów z miasta i regionu – zaznacza dyrektor SCK.

Dzięki remontowi w „Jadernówce” będzie można prowadzić lekcje muzealne, które sprawią, że młodzież lepiej pozna historię i ludzi regionu. W takich zajęciach będą mogli brać udział także dorośli, np. słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Jako Centrum Fotografii, „Jadernówka” będzie miejscem spotkań, warsztatów i wystaw dla pasjonatów fotografii. Powstanie także ciemnia fotograficzna. W budynku nie zabraknie także „klimatu historii”.

5 tysięcy eksponatów
Od 1996 roku Muzeum zaczęło gromadzić fotografie oraz sprzęt fotograficzny nie związany swym pochodzeniem z rodziną Jadernych, tworząc interesującą kolekcję historii fotografii. W wyniku tych działań dział fotograficzny liczy blisko 5 tysięcy eksponatów, a obejmuje ponad 2,5 tysiąca fotografii, około 1,3 tysiąca archiwalnych negatywów, pozostałą część kolekcji tworzy ponad 220 starych aparatów fotograficznych, statywy, obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, sprzęt ciemniowy i laboratoryjny, powiększalniki, kasety na klisze szklane, kamery filmowe, rzutniki, oraz prasę i literaturę fotograficzną.

 


źródło:@
Zbigniew Wicherski

  Copyright © 2006-2009 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII