TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po pracy:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec Komentator
TMZM Mielec Księga gości
TMZM Mielec

aktual:

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Wycieczka TMZM        
TMZM Mielec
 Szlakiem Ignacego Łukasiewicza - Bóbrka, Żarnowiec, Kamieniec, Stępina.

19 kwietnia 2008 roku sekcja d/s współpracy z młodzieżą Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Mielcu, zorganizowała jednodniową autokarową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą zatytułowaną „Szlakiem Ignacego Łukaszewicza” w okolice Krosna. Wyjazd miał na celu propagowanie u młodzieży i dzieci zdrowego, aktywnego stylu spędzania wolnego czasu bez używek typu alkohol, narkotyki, papierosy a także działania wychowawcze i krajoznawcze oraz prezentację wybitnych postaci wywodzących się z naszej „Małej Ojczyzny”. W imprezie brały udział dzieci i młodzież skupiona przy świetlicy osiedlowej – filia nr 2 SDK MSM na Smoczce oraz harcerze z ZHR (14 MDH im. Gen. St. Sosabowskiego) i ZHP (8 DHS „Eureka”). Opiekunami byli członkowie Zarządu TMZM (Bogumiła Gajowiec, Halina Działowska, Jadwiga Jankowska, Marek Woźniak).
 

O godz. 7 rano autokarem Veolia z kierowcą p. Marianem grupa 41 uczestników wyruszyła do Bóbrki k/Krosna, gdzie mieści się Muzeum – Skansen Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukaszewicza. Jest to obiekt unikalny w skali światowej, na skrawku polskiej ziemi narodziła się gałąź przemysłu, która w II połowie XIX wieku popchnęła świat w kierunku niebywałego dotąd rozwoju cywilizacyjnego. Jest rzeczą niezaprzeczalną, że podwaliny pod ten niespotykany rozwój dał Polak Ignacy Łukaszewicz, urodzony w 1822 roku w Zadusznikach k/Mielca. W 1852 roku przeprowadził destylację ropy naftowej, rok później skonstruował pierwszą lampę naftową a w 1854 r założył w Bóbrce pierwszą w Polsce i na świecie kopalnię ropy naftowej. Na terenie skansenu mogliśmy oglądać czynne do dziś kopanki „Franek” i „Janina”, dom administracyjny z czasów Ignacego Łukasiewicza z pamiątkami po nim, kolekcję lamp naftowych, kuźnię z 1854 roku, wystawę narzędzi wiertniczych. Następnie pojedziemy do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie mieści się dworek z XVIII wieku oraz zabytkowy park. Stanowią one dar narodowy przekazany Marii Konopnickiej w 1903 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali pani przewodnik, która opowiadała o życiu i twórczości autorki bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy „Roty”, pieśni F. Nowowiejskiego do słów M. Konopnickiej (Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród). W dworku oglądaliśmy ekspozycję wnętrz historycznych z czasów poetki oraz kolekcję darów jubileuszowych. W Krośnie wstąpiliśmy do Mc Donald’s, gdzie uczestnicy wycieczki mogli spożyć ciepły posiłek. Kolejnym etapem wycieczki był Odrzykoń, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku Kamieniec. Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń (spór o mur graniczny i będącą we wspólnym posiadaniu studnię pomiędzy rodzinami Firlejów i Skotnickich), na kanwie których powstała jedna z najlepszych polskich komedii – „Zemsta” Aleksandra Fredry.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć na tle zamku kolejny etap to rezerwat przyrody „Prządki”, który obejmuje grupę skał tzw. ostańców o wys. do ponad 20 m dziwacznie ukształtowanych przez przyrodę. Dwie pierwsze posiadające fantastyczne kształty kobiet olbrzymów noszą nazwy „Prządka-Matka” i „Prządka Baba”, trzecia grupa zw. jest „Herszt”, zaś czwarta ukryta częściowo w lesie nosi imię sławnego zbója „Madeja”. Skałki w rezerwacie rozprzestrzenione są w pasie o dł 1km i szerokości 100 – 300 m. W drodze powrotnej wstępujemy do miejscowości Stępina, gdzie znajduje wybudowany w czasie II wojny światowej poniemiecki schron kolejowy – unikatowy w skali europejskiej zabytek architektury obronnej. Liczący 480 m długości, 8,3 m szerokości i 12 m wysokości schron tunelowy o grubości ścian 2 m przeznaczony dla pociągu sztabowego, kształtem przypomina lekko wygiętego węża i przylega do zbocza. Ma ostrołukową konstrukcję, dzięki której w czasie bombardowania pociski ześlizgiwały się z obłych ścian. Nie ulega najmniejszej wątpliwości , co potwierdza dokumentacja drukowana w ówczesnej prasie, że 27-28 sierpnia 1941 roku tutaj właśnie miało miejsce spotkanie Hitlera z Mussolinim w związku z agresją na ZSSR. W tunelu bazował pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. Bywali tutaj również : Himmler, Kitel i Rommel. Mogliśmy obejrzeć schron od środka.

Na zakończenie dla młodych uczestników wycieczki zorganizowano konkurs z nagrodami. Pytania w większości dotyczyły życia i działalności Ignacego Łukasiewicza. Udział wzięły trzy zespoły: dzieci z ODK, młodzież z ZHR i ZHP. Wszyscy wykazali się dobrą znajomością tematu i uzyskali maksymalne oceny. Nagrody książkowe ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej wręczyła członek Zarządu, pani prof. Bogumiła Gajowiec. W dobrych nastrojach, pełni wrażeń i zadowoleni z wycieczki powróciliśmy do Mielca .

źródło -  MW (foto WM)

TMZM Mielec
 Copyright © 2006-2008 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII