TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec  Walne Nadzwyczajne Zebranie Członków TMZM listopad 2003 roku
Zmiany w Statucie TMZM, sprawozdania z działalności od 15 marca do listopada 2003 roku
25.11.2003

PROTOKÓŁ z Walnego Nadzwyczajnego Zebrania Członków TMZM imienia Władysława Szafera w Mielcu odbytego w dniu 22 listopada 2003 roku o godzinie 10.

Walne Nadzwyczajne Zebranie Członków Towarzystwa otworzył Prezes, Jerzy Kazana witając przybyłych na to spotkanie Gości w osobach:
- Krystyny Skowrońskiej, posłanki do Sejmu RP,
- Józefa Smacznego, starosty Powiatu Mieleckiego,
- Zdzisława Nowakowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Mielca,
- Jana Kapinosa, przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Mielca,
- Józefa Witka, kierownika Biura Promocji Urzędu Miasta Mielca.
- Ryszarda Kuska, dyrektora Szkoły Muzycznej, gospodarza obiektu.

Powitani też zostali przedstawiciele miejscowej prasy i radia.

Rozpoczynając realizację porządku obrad Zebrania Prezes Kazana zaproponował kolejno wybór Sekretarza Zebrania, podając kandydaturę p. Krystyny Philipp, którą zebrani zaakceptowali jednogłośnie. Sekretarz przystąpił do protokołowania przebiegu obrad.

W następnej kolejności p. Kazana zaproponował wybór Komisji, która na podstawie listy obecności ustaliłaby ważność zebrania i czuwałaby nad prawidłowym jego przebiegiem. Do Komisji zaproponowano panie: Anielę Kulczyńską i Bogumiłę Gajowiec. Kandydatury powyższe zostały zaakceptowane jednogłośnie.
Wyłoniono również w drodze głosowania Komisję ds. Uchwał i Wniosków w składzie: Bronisław Kowalczuk, Leszek Szot i Stefan Kaczmarczyk.

Przedstawicielki wyłonionej na początku zebrania Komisji czuwającej nad prawidłowym przebiegiem posiedzenia w oparciu o listę obecności stwierdziły, że wobec braku quorum obecnych ............. osób wobec 300 członków Towarzystwa, nie może odbyć się w I terminie.
Prezes Towarzystwa, wobec braku quorum, zarządził przesunięcie rozpoczęcia obrad na drugi z przewidzianych w Statucie terminów, czyli po upływie 1 godziny tego samego dnia.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie Zebrania w II terminie zebrani uczestniczyli w koncercie solistów i zespołów muzycznych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Mieczysława Karłowicza w Mielcu, przygotowanych do występu przez ich pedagogów na czele z dyrektorem Szkoły mgr Ryszardem Kuskiem. Koncert , po powitaniu zebranych przez gospodarza obiektu rozpoczął kwartet puzonowy podniosłym utworem Gaudeamus igitur.
Po zakończeniu koncertu z podziękowaniem za ucztę duchową do młodzieży i jej pedagogów zwróciłą się posłanka, p. Krystyna Skowrońska. Do podziękowań dołączył się Prezes Kazana.

Realizując porządek Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków TMZM w II terminie, Prezes Kazana poddał pod głosowanie kandydaturę p. Jacka Krzysztofika na prowadzącego tę część obrad.
Zgromadzeni jednogłośnie przyjęli tę kandydaturę.

W 1. punkcie Zebrania prowadzący obrady zwrócił się do Prezesa TMZM o przedstawienie sprawozdania z działalności Towarzystwa w okresie od 15 marca, czyli od terminu Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego, do 22 listopada, czyli terminu bieżącego Walnego Nadzwyczajnego Zebrania Członków. (Tekst sprawozdania załączony jest do niniejszego protokołu). W sprawozdaniu, wygłaszanym przez p. Kazanę w imieniu Zarządu Towarzystwa podkreślono następujące zagadnienia:
- działania statutowe zmierzające do wpisania Towarzystwa do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń, dzięki czemu Towarzystwo będzie mogło po zmianach administracyjnych prowadzić formalnie na terenie Ziemi Mieleckiej, a przede wszystkim zabiegać o dofinansowanie swoich działań z funduszy samorządowych i unijnych funduszy pomocowych;
- przygotowanie materiałów do kolejnego zeszytu „Zapisków Mieleckich” (wydanie ich drukiem w roku 2003 niemożliwe na razie wobec braku dofinansowania);
- udział przedstawiciel Towarzystwa w obchodach 60. rocznicy śmierci gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym i w Krakowie;
- współorganizacja 2 wystaw z okazji 100-lecia lotnictwa w Ośrodku Kultury w Chorzelowie i w SCK w Mielcu (tytuł wystawy w SCK: „Lotnictwo nam bliskie”);
- udział w jubileuszu i wystawie malarskiej Mariana Pietruszki w GOK w Chorzelowie;
- udział w jubileuszu 70-lecia istnienia Męskiego Chóru „Melodia”, do którego reaktywacji z końcem lat 60-ych przyczyniło się Towarzystwo;
- publikacja o Władysławie Żurawskim;
- współorganizacja wieczoru wspomnień o Eugenii Basarze-Lipiec, wywodzącej się z Mielca poetce krakowskiej, pracownikowi naukowemu uczelni Krakowa i Rzeszowa (tu p. Kazana zwrócił się ze szczególnym podziękowaniem do wiceprezesa TMZM, p. Krystyna Philipp, która w imieniu Towarzystwa przedstawiła sylwetkę zmarłej 5 lat temu mielczanki. Spotkania poświęcone wywodzącym się z Mielca wybitnym przedstawicielom sztuki, literatury i nauki będą kontynuowane w roku 40. rocznicy powstania Towarzystwa);
- podpisanie umowy o współpracy z redakcją powstającego z końcem roku kwartalnika społeczno-kulturalnego „Nadwisłocze” ;
- założenie niezbędnej dokumentacji umożliwiającej dalsze działanie Towarzystwa zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach i nowych przepisach finansowych.

Jak wiadomo, rok 2004 jest rokiem jubileuszowym , upamiętniającym 40. rocznicę powstania Towarzystwa. W związku z powyższym Prezes Kazana w 2. punkcie Walnego Zebrania Członków TMZM nawiązał do przygotowanego i rozdanego uczestnikom Zebrania „Ramowego programu obchodów 40-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu”, przedstawiając najważniejsze imprezy i przedsięwzięcia w roku jubileuszowym. Program ten został przyjęty przez zebranych z dużym entuzjazmem. Jego ogłoszenie stanowiło jednocześnie uroczyste zainaugurowanie obchodu jubileuszu. (Program obchodów w załączeniu).

W 3. punkcie realizowanego porządku obrad prowadzący zebranie p. Jacek Krzysztofik poprosił Prezesa Towarzystwa, p. Kazanę, i p. Wiceprezes Krystynę Philipp o uroczyste wręczenie legitymacji członkowskich TMZM pani posłance do Sejmu RP, Krystynie Skowrońskiej, i staroście Powiatu Mieleckiego, Józefowi Smacznemu.

W 4. punkcie zebrani Walnym Nadzwyczajnym Zebraniu Członków TMZM uchwalili nadanie następującym osobom tytułu Honorowego Członka Towarzystwa (wymienieni w kolejności alfabetycznej):

O wręczenie dyplomu Honorowego Członka Towarzystwa prowadzący obrady poprosił panią posłankę Krystynę Skowrońską, pana starostę Józefa Smacznego i prezesa Jerzego Kazanę.
Po wręczeniu dyplomów serdeczne gratulacje osobom wyróżnionym tym zaszczytnym tytułem złożyła p. Krystyna Skowrońska, dziękując im przede wszystkim za ukochanie naszego miasta. Zwracając się do wyróżnionych dużo ciepłych słów Prezes Kazana skierował pod adresem członka założyciela Towarzystwa i jego pierwszego Prezesa, pana Edwarda Żyrkowskiego.
W imieniu osób wyróżnionych podziękował p. Józef Witek, życząc Towarzystwu owocnej pracy, zwłaszcza w nadchodzącym roku jubileuszu 40-lecia TMZM.

W związku z jubileuszem 20-lecia pracy twórczej p. Mariana Gruszki Prezes Kazana i Wiceprezes Krzysztofik wręczyli jubilatowi okolicznościowy adres i wiązankę kwiatów. Wyraźnie wzruszony jubilat podziękował za gratulacje, deklarując dalszą pracę na rzecz miasta jako twórca i członek Towarzystwa, dzieląc się jednocześnie z zebranymi na temat znikających starych zaułków Mielca, wśród których on, jak i wielu jego rówieśników się wychowało (dał tu przykład ul. Sobieskiego, która wraz z budową obwodnicy zupełnie straciła swój zabytkowy charakter).

W kolejnym punkcie obrad przystąpiono do omówienia niezbędnych zmian w Statucie Towarzystwa. Zagadnienie zreferował prowadzący obrady wiceprezes Jacek Krzysztofik, który przypomniał o ostatniej nowelizacji tegoż dokumentu, która miała miejsce w roku 1976. Od tego czasu zmienił się podział administracyjny naszego kraju, zarówno co do liczby i zasięgu obszarowego województw, wprowadzono powiaty, ujednolicono terminologię używaną w dokumentacji towarzystw regionalnych; zmianie uległy też szczegółowe przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji finansowej; wprowadzono nowe zasady ubiegania się o dofinansowanie działalności przez samorządy i ze środków Unii Europejskiej. Do Krajowego Rejestru Towarzystw mogą być wpisane jedynie te towarzystwa, który statuty spełniają wszystkie wymienione wyżej wymogi. Dlatego też Zarząd Towarzystwa, po kilku nieudanych próbach zarejestrowania starego Statutu – po konsultacjach z prawnikami – przedkłada zebranym na niniejszym Walnym Nadzwyczajnym Zebraniu Członków TMZM następujący wykaz zmian w poszczególnych paragrafach . Omówienia poszczególnych zmian paragraf po paragrafie dokonał prowadzący obrady, p. Jacek Krzysztofik. (wykaz zmian w załączeniu).
Po omówieniu zmiany w Statucie zostały poddane pod głosowanie, uzyskując poparcie jednogłośnie. (Brak głosów wstrzymujących się i przeciwnych).
Następnie przedstawiono tekst w brzmieniu in extenso, który poddano pod głosowanie. Projekt Statutu Towarzystwa w pełnym nowym brzmieniu został zaakceptowany jednomyślnie przez ogół zebranych.

Po sprawach proceduralnych prowadzący zebranie przekazał prowadzenie Prezesowi Towarzystwa, p. Jerzemu Kazanie, których zwrócił się do zebranych o zabieranie głosu w sprawach bieżących zachęcając do tego również zaproszonych gości.
Pierwszym z gości, który zabrał głos, był przewodniczący rady Miasta, Zdzisław Nowakowski. Udział w zebraniu Towarzystwa – zdaniem p. Nowakowskiego – jest jego obowiązkiem, biorąc pod uwagę wkład w życie naszego miasta, jakie w ciągu 40 lat istnienia wniosło Towarzystwo. Rola towarzystw regionalnych w obecnej chwili, tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, jest bardzo duża. Towarzystwa będą bowiem bardzo ważnym ogniwem w Europie Ojczyzn, w której znajdzie się Polska. Towarzystwa będą wówczas odgrywały szczególną rolę w upowszechnianiu kultury i kultywowaniu lokalnych tradycji.
Mówca ustosunkował się również do przedstawionego planu działalności w roku jubileuszu, wyrażając nieśmiałe obawy, czy swoim bogactwem nie przerasta on możliwości Towarzystwa, w którym cała działalność oparta jest na pracy społecznej działączy o dużym doświadczeniu, ale także zaawansowanych wiekiem. I tutaj nasuwa się pytanie: Dlaczego w Towarzystwie jest tak mało ludzi młodych? Jest nawet pewne, że uczniowie mieleckich szkół albo nic nie wiedzą o Towarzystwie, albo prawie nic nie wiedzą o jego wkładzie w upowszechnianie kultury i wiedzy o regionie oraz takich inicjatywach z przeszłości, jak Muzeum Regionalne czy Monografia Mielca. Dlatego też oferuje tutaj pomoc Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli we wdrażaniu w ramach tzw. ścieżki regionalnej zagadnień związanych z działalnością Towarzystwa. Widzi też możliwości przeszkolenia wytypowanych przedstawicieli Zarządu w zakresie ubiegania się o pomoc z funduszy europejskich.
Kończąc swoje wystąpienie, p. Nowakowski przekazał pozdrowienia od swojej Matki, p. Ireny Nowakowskiej, wieloletniego członka Towarzystwa .
Kolejnym osobą, która zabierała głos, był p. Jerzy Klementowski, przewodniczący Kołą Nr 38 Towarzystwa Filatelistów Polskich w Mielcu, które znajdując oparcie w Domu Kultury Mieleckej Spółdzielni Mieszkaniowej przygotowuje się do swojego jubileuszu również 40-lecia działalności. Zwieńczeniem tego jubileuszu będzie wielka wystawa filatelistyczna, której zbiory tematyczne, zwłaszcza okolicznościowych kart pocztowych, wnoszą również w duży wkład w działalność na rzecz miasta i regionu.
Członek Komisji Wnioskowej, Bronisław Kowalczuk, zgłosił wniosek, aby Towarzystwo podjęło się wydania wspomnień człowieka-legendy Mielca, legionisty, uczestnika dwóch wojen światowych, który zmarł w wieku 101 lat i został pochowany w Mielcu dwa dni temu.

W ostatnim punkcie posiedzenia w imieniu Komisji Wnioskowej projekt Uchwały przedstawił p. Leszek Szot. (Pełny tekst uchwały w załączeniu). Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Zamknięcia obrad, wygłaszając okolicznościowe przemówienie, dokonał Prezes Towarzystwa, p. Jerzy Kazana.

Na tym zakończono protokołowanie niniejszego Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.

Protokołowała: Krystyna Philipp
  Copyright © 2006-2011 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII