|
I Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Na Wilczym Tropie” im. Zbigniewa Herberta
20.06.2026
20 czerwca
2026 roku w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu odbyła się
pierwsza edycja Festiwalu „Na Wilczym Tropie”. Wydarzenie połączyło
historię, literaturę i muzykę, stając się wyjątkową okazją do refleksji nad
losami bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego oraz pielęgnowania
pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.



Organizatorami przedsięwzięcia byli Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej,
Klub Historyczny TMZM oraz Mielecka Grupa Literacka SŁOWO. Festiwal
zgromadził miłośników historii, kultury i lokalnego dziedzictwa, a jego
program obfitował w wydarzenia o charakterze edukacyjnym i artystycznym.
Jednym z ważniejszych punktów programu były prelekcje historyczne. Daniel
Kobiela, prezes Klubu Historycznego TMZM, przybliżył uczestnikom ideę
festiwalu, sylwetkę Zbigniewa Herberta oraz tragiczne losy generała Leopolda
Okulickiego i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego osądzonych w tzw.
procesie szesnastu. Z kolei mielecki regionalista Stanisław Wanatowicz
opowiedział o Leonie Wanatowiczu, przedstawiając go nie tylko jako
żołnierza, ale również oddanego męża, ojca i przyjaciela.
Podczas festiwalu wręczono również statuetkę „Strażnik Pamięci Na Wilczym
Tropie”. Kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele
Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Klubu Historycznego TMZM oraz władz
miasta, przyznała wyróżnienie Romualdowi Rzeszutkowi. Doceniono jego
wieloletnie zaangażowanie w upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych oraz
inicjatywę budowy największego w Polsce pomnika poświęconego temu
środowisku, który powstał właśnie w Mielcu.
Dużym zainteresowaniem cieszył się finał I Ogólnopolskiego Konkursu
Poetyckiego im. Zbigniewa Herberta. Uczestnicy zaprezentowali utwory
poświęcone tematyce odwagi, wolności i niezłomności.
W kategorii dorosłych zwyciężył Maciej Proksa. Drugie miejsce zajęła
Katarzyna Hudy, a trzecie Jerzy Węgrzyn. Wśród młodzieży najlepsza okazała
się Wiktoria Kocoł. Na kolejnych miejscach uplasowały się Weronika
Stefanowicz oraz Antonina Kwiatkowska.
Finał wydarzenia miał wyjątkowo muzyczny charakter. Przed mielecką
publicznością wystąpił Paweł Orkisz – znany bard Solidarności. Artysta wraz
z zespołem zaprezentował zarówno autorskie kompozycje, jak i utwory
Włodzimierza Wysockiego oraz Leonarda Cohena. Koncert stanowił symboliczne
zwieńczenie dnia poświęconego pamięci, refleksji i kulturze.
Ogromne brawa dla organizatorów: Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej,
Klubu Historycznego TMZM oraz Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO, którzy po
raz kolejny pokazali, jak świetnie można działać kulturalnie na rzecz
regionu!
Podziękowania należą się również współorganizatorowi , Centrum Kulturalnemu
w Przemyślu, patronom (Prezydent Miasta Mielca, Światowy Związek Żołnierzy
Armii Krajowej Okręg Wołyński, IPN O/Rzeszów, ZLP O/Rzeszów)
Pierwsza edycja Festiwalu „Na Wilczym Tropie” pokazała, że w Mielcu istnieje
duże zainteresowanie wydarzeniami łączącymi historię z kulturą.
Organizatorzy nie kryją satysfakcji z frekwencji i przebiegu
przedsięwzięcia, które ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz miejskich
wydarzeń kulturalnych i patriotycznych.





link:
https://wicherski1.blogspot.com/2026/06/i-festiwal-na-wilczym-tropie-w-mielcu.html#more

link:
https://youtu.be/i25U2irEbUU
ZAPROSZENIE
20 czerwca
2026 roku w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w
Mielcu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu „Na Wilczym Tropie”.
Wydarzenie połączy historię, literaturę i muzykę, stając się przestrzenią do
refleksji nad losami Żołnierzy Niezłomnych oraz wartościami, które pozostają
aktualne również współcześnie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej,
które od ponad sześciu dekad prowadzi działalność kulturalną, historyczną i
społeczną na rzecz regionu mieleckiego.
Program festiwalu został przygotowany tak, aby połączyć różne formy
upamiętniania historii. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się prelekcje
poświęcone Żołnierzom Wyklętym, wręczenie statuetki „Strażnik Pamięci – Na
Wilczym Tropie” oraz uroczyste rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu
Poetyckiego „Na Wilczym Tropie” im. Zbigniewa Herberta.
Jednym z ważniejszych punktów programu będzie koncert znanego barda Pawła
Orkisza wraz z zespołem. Artysta od lat wykonuje własne kompozycje, a także
utwory wybitnych twórców pieśni poetyckiej i autorskiej, takich jak
Włodzimierz Wysocki czy Bułat Okudżawa. W repertuarze nie zabraknie pieśni
opowiadających o wolności, godności, odpowiedzialności i człowieczeństwie.
Festiwal ma być nie tylko wydarzeniem
historycznym, ale również miejscem spotkania ludzi kultury, literatury i
muzyki oraz okazją do rozmowy o pamięci i tożsamości.
Klub Historyczny TMZM jest organizatorem wydarzenia, a współorganizatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Patronat
nad festiwalem objęli Prezydent Miasta Mielca, Instytut Pamięci Narodowej
Oddział w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Wyjątkowe wydarzenie, które ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz
lokalnych inicjatyw kulturalnych i historycznych miasta Mielca.

Laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Na Wilczym Tropie
Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej informuje, że laureatami I
Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Na Wilczym Tropie im. Zbigniewa Herberta
zostali (w kolejności alfabetycznej)
W kategori dorośli:
I miejsce Maciej Proksa (Szczecin)
II miejsce
Katarzyna Hudy (Izbiska)
III miejsce
Jerzy Węgrzyn (Mielec)
W kategorii młodzież:
I miejsce
Wiktoria Kocoł (Kiełków)
II miejsce
Antonina Kwiatkowska (Mielec)
III miejsce
Weronika Stefanowicz (Kiełków)
Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszono 20.06.2026 podczas Festiwalu Na Wilczym Tropie.
Llaureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane
wiersze.

zobacz KH TMZM na

Podobne tematy::
- Życie pędzla Marka Dzieciucha na Zamku w Baranowie Sandomierskim
- ŻYCIE JAK WITRAŻ, Wystawa malarstwa Marka Dzieciucha, MBP SCK Mielec
- Zgłaszanie kandydatów do odznaczenia PZO - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2022
- XII Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2022
- VII przegląd KŚT „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Borowa 2022
- Odznaczenia „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” 2021
- Prezesi TMZM uczcili pamięć prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Uroczysta Gala z okazji 55-lecia TMZM, PZO Sigillum Meriti Civilis 2019
|